Badania…o krwi

wrzesień 26, 2022 by
Kategoria: Krew i leukemia

Zostałem sprawdzony i sprowokowany Uśmiech. Poproszono mnie bym potwierdził tą ilość badań o jakiej mówię. Zatem cofam się o tydzień i biorę z poniedziałku najciekawsze badanie jakie zostało opublikowane na temat zespołu Downa.

Cieszy mnie to, że ten tygodniowy cykl zaczynam od tak istotnej sprawy jak BRAK NORM DLA OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA W ZAKRESIE MORFOLOGII. Pamiętam sytuację z przed prawie 8 lat, jak jeden z lekarzy dyskutował ze mną o tym, czy można coś wyciągnąć z tej morfologii w ZD czy tez nie. Długo dyskutowaliśmy pozytywnie na ten temat i stwierdziliśmy, że przydałaby się norma dla osób z ZD. Mijają lata i tej normy wciąż nie ma, ale raz za razem pojawiają się raporty takie jak ten.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/pbc.30002

Tytuł: Morfologia krwi u dzieci z zespołem Downa

Cel badania: “Dzieci z zespołem Downa (ZD) częściej mają nieprawidłowości hematologiczne i immunologiczne w porównaniu z ich typowo rozwijającymi się rówieśnikami, ale zakresy prawidłowe nie zostały określone. Celem tego badania było stworzenie odniesień do pełnej morfologii krwi (CBC) u pacjentów z ZD”.

Wnioski z badania: “Badanie to pokazuje, że pacjenci z ZD mają różne zakresy referencyjne dla różnorodnych/ponawianych morfologii krwi w porównaniu z osobami bez ZD. Informacja ta tworzy nowe źródło informacji dla pediatrów, do której mogą się odnieść podczas oceny morfologii krwi w tej populacji.”

image

Są to badania statystyczne porównawcze z jednego szpitala, stąd ich porównywalność jest istotna. Uchwycono zatem różnice w ilości białych krwinek, stężeniu hemoglobiny, hematokrytu, średniej objętości krwinek MCV, płytek krwi, neutrofili, całkowitej liczby limfocytów, liczby eozynofilów, monocytów i bazofili. Jednak mogą one służyć jedynie za element porównawczy a nie normę. Z mojej perspektywy zmienność morfologii jest tak duża w populacji ZD, że taka norma gdyby była uchwycona na dużym poziomie populacyjnym, nie miała by istotnego zastosowania. Wiemy jedno: anatomia krwi w ZD jest istotnie spersonalizowana i jest pod wpływem dodatkowego materiału genetycznego w sposób niezwykle istotny do 6 roku życia populacyjnie. Stąd badanie samej morfologii jest zawsze mocno wątpliwe i nie musi dać szansy na wyciągnięcie wniosków jakich się poszukuje.

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...