Morfologia nie może być podstawowym mechanizmem diagnostycznym w zespole Downa, czyli kolejne podsumowanie

czerwiec 19, 2024 by
Kategoria: Krew i leukemia

Opisałem i podsumowałem większość faktów na temat morfologii w ZD tutaj:

https://www.zespoldowna.info/morfologia-w-zespole-downa-cz-8-podsumowanie.html

No i pojawiły się proste, racjonalne pytania w tym temacie. Zatem odpowiadam.

1.Dlaczego morfologia dla osób z ZD nie ma własnych norm?

Tutaj temat jest bardziej skomplikowany. Różnorodności profili morfologii w ZD będzie dużo większa niż w populacji, a to wynika z materiału genetycznego. Normatywy, które powinny być dostosowane i to nie ulega wątpliwości, byłyby jeszcze bardziej nieprecyzyjne. Musiałyby obejmować dużo większe zakresy. Z drugiej strony, firmy medyczne, badacze nie są jakoś tym tematem zainteresowani by to wdrożyć.

2.Dlaczego morfologia jest zła?

Morfologia w istocie obejmuje swoim badaniem bardzo krótki horyzont czasowy, czasu życia elementów anatomii krwi będących składnikiem morfologii. Przez to jest manipulowalna przez osoby świadome tego za pomocą suplementacji, diety, aktywności. Lekarz patrząc na nią w takiej sytuacji nie zauważy problemu, choć on występuje. Tutaj przykład dziecka 5 letniego z ZD z ubiegłego tygodnia, gdzie morfologia wyszła super (dziecko suplementowane i na diecie), ale biomarkery stanów zapalnych wychodziły fatalnie. Wczoraj dostałem informację, że dziecko ma reumatoidalne zapalenie stawów, potwierdzone zupełnie inaczej…co potwierdziło przeczucia mamy i moje.

3.Na jakie parametry patrzeć w morfologii?

Jeżeli miałbym na czymś się skupić, to na limfocytach i leukocytach, gdyż tutaj anomalia w ZD jest powszechna-normatywna. Ten parametr wynika z naszej genetyki, a przekłada się na odporność.

4.Jaki parametr najłatwiej zafałszować?

Rozumiem, że chodzi tutaj właśnie o reakcję parametru z morfologii z tym co się robi dla dziecka w postaci suplementów i diety. Miałem taki przypadek płytek u dziecka. Po chemii znacząco spadły. Po diecie (jeżyny) i suplementacji znacząco urosły. Lekarz był zaskoczony tak szybkim odbudowaniem się ich poziomu. Z mojego doświadczenia, takim parametrem jest hemoglobina, która idealnie reaguje na nutrivene D plus witamina C z nawet normalnym obiadem :)

Jeżeli będą jeszcze jakieś pytania piszcie: jarek@zespoldowna.info

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...