Badanie…o celiakii

wrzesień 28, 2022 by
Kategoria: Odporność

Ucieszyłem się, gdy czytałem ten raport, choć z nim do końca się nie zgadzam. Nie jest to raport dotyczący ściśle zespołu Downa, bo podmiotem rozważeń jest występowanie i diagnozowanie celiakii w populacji. Jednak celiakia występuje u osób z ZD, stąd w artykule pojawia się odniesienie do naszych przypadków.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9476868/

image

Zacznę od definicji celiakii jaką widzą autorzy tego raportu. Warto ją przypomnieć: “Celiakia (CeD) to przewlekła enteropatia wywołana glutenem z mnóstwem objawów. Typowe objawy CeD, takie jak przewlekła biegunka i zaburzenia wchłaniania, są powszechnie znane, jednak wielu pacjentów ma nietypowe objawy, takie jak niedokrwistość z niedoboru żelaza, idiopatyczny niski wzrost, hipertransaminazemia lub niepłodność itp.”

Dla mnie autor zyskuje od razu, gdyż widzi sprzężenie występowania celiakii nawet tej bezobjawowej, bo takie się zdarzają, z predyspozycjami genetycznymi. Tam pada to zdanie:

“…omawiamy również specjalne scenariusze, w których należy rozważyć przesiewowe badania diagnostyczne w kierunku CeD nawet w przypadku braku objawów, takich jak pacjenci z cukrzycą typu 1, zespołem Downa i krewni pierwszego stopnia pacjentów z CeD.”

Cieszy mnie ono, gdyż w rozwinięciu autor pokazuje de facto jedno połączenie: skoro w ZD występuje tak wiele mechanizmów autoimmunologicznych, a prawdopodobieństwo celiakii w układzie statystycznym u osób z ZD jest po prostu większe, to nie powinno się czekać na wystąpienie objawów tylko stwierdzać ją w badaniach przesiewowych. I tutaj mi podpadł autor, że nie dopisał takiego zdania: Celiakię, ryzyko jej wystąpienia można diagnozować bezinwazyjnie na podstawie panelu DNA zrobionemu dziecku po urodzeniu.

Nie mogę też przejść obojętnie też obok tego, że nie zagłębił się w jeszcze jeden kontekst. Celiakia to jedno, a wysoka wrażliwość na histaminę, a co za tym idzie na gluten jest krytycznym elementem kaskady autoimmunologicznej w ZD…ale o tym pisałem.

https://www.zespoldowna.info/dieta-lhf-czy-bezglutenu.html

https://www.zespoldowna.info/dlaczego-mieszasz-temat-glutenu-z-histamina.html

https://www.zespoldowna.info/jakie-badania-zrobic-na-wrazliwosc-na-gluten-ktora-nie-jest-celiakia.html

https://www.zespoldowna.info/ale-tylko-bol-brzucha-potwierdza-celiakie.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...