Budowa kości, nowa terapia.

październik 10, 2018 by
Kategoria: Układ kostny

Rzadko pojawiają się dobre informacje w tej dziedzinie. Jest mało popularna, a pytania kierowane do naszych ortopedów i endokrynologów, kończą się systemowo następującą odpowiedzią:” Bo zespół tak ma.”

I cieszę się z tego raportu, bo nie chodzi już o to co tam jest napisane, ale fakt, że poszukuje się odpowiedzi na problemy oczywiste, częste, które są dzisiaj po prostu nie diagnozowane, a wiedza medyczna jest tutaj istotnie zacofane, w stosunku do rozwoju innych obszarów wiedzy medycznej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30283889/

O co tutaj chodzi?

1.Osoby z ZD ulegają częstym wypadkom typu: złamania, uszkodzenia kości, zrotowanie kości. Wynika to z błędnego procesu formowania się kości, gdzie komórki kostne szybko się starzeją, a bardzo wolno odbudowują. Masa kości jest bardzo niska, co jest efektem powyższego procesu.

2.W projekcie badawczym przygotowano specyficzne antyciała kierowane w kierunku sclerostinu, który jest specyficzną glikoproteiną mającą istotny wpływ na formowanie się kości.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sclerostin

https://pl.wikipedia.org/wiki/Glikoproteiny

3.Podano je myszy z ZD TS65Dn.

4.W efekcie uzyskano wiedzę pozwalającą na sformułowanie tego wniosku w kontekście jej użycia: “…nowa terapia poprawiająca masę kostną i zmniejszająca ryzyko złamania w obliczu niskiej masy kostnej i rotacji przeważającej w populacji DS.”

Dla mnie to bardzo dobra informacja, tym bardziej, że takie antyciała są już w użyciu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...