Osteoporoza w ZD.

wrzesień 16, 2021 by
Kategoria: Układ kostny

Osteoporoza w ZD jest czymś WYSTĘPUJĄCYM POWSZECHNIE, ale nikt nie zdaje sobie sprawę, że to jest populacyjne. Osoby/dzieci z ZD mają mało aktywności fizycznych, więc liczba złamań, problemów po upadkach nie występują powszechnie.

W ZD mamy sytuację, gdy komórki kostne obumierają szybciej a odtwarzają się wolniej. Są zatem bardzo kruche. Wtedy jest problem. Zawsze przy badaniach okresowych gdy mierzymy poziom witaminy D3, warto sprawdzić poziom wapnia zjonizowanego. Stanowi ono ponad połowę dostępnego zapasu. Badając witaminę D 3 i jej działanie, możemy niejako przy okazji zbadać jego dostępność do odtwarzania kości. Jeżeli dodamy do tego fosfor nieorganiczny to będziemy mieli podstawową diagnostykę w tym kierunku wykonaną.

Kogo to dotyczy? Z mojej perspektywy dzieci już mających 6-9 lat. Najwięcej dzieci w wiek 13-18 lat. Potem w wieku ok. 28-35 lat. Wygląda na to, że w tych okresach jest najwięcej tych przypadków. Warto zatem poszerzyć diagnostykę i w takich sytuacjach podejmować decyzje o suplementacji brakującymi mikro i makroelementami.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34383099/

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-1-strukturalna-zmiana-jakosci-kosci.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-2-rola-witaminy-d3-na-rozwoj-kosci.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-3-cynk.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-4-mangan.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-5-skolioza.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-6-egcg-kurkuma.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...