Staw kolanowy kompensuje hipotonię w ZD większą sztywnością.

luty 14, 2020 by
Kategoria: Układ kostny

W kwestii funkcjonowania całego układu kostnego i mięśniowego jest najwięcej chyba dzisiaj niejasności, które rzutują na aktywność osób z ZD. Cieszy mnie przez to każde opracowanie w tym kierunku.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31887704/

W powyższym raporcie zajęto się stawem kolanowym osób z ZD. Mierzono w nim sztywność stawu kolanowego za pomocą testu wahadła.

“Grupa osób z ZD wykazała mniejszy pierwszy skok zgięcia, niższy wskaźnik relaksacji, niższe średnie i szczytowe prędkości i przyspieszenia podczas pierwszego i drugiego zgięcia i wydłużenia oraz większą zmienność przyspieszenia podczas pierwszego zgięcia niż grupa kontrolna w obu warunkach obciążenia. Sugeruje to, że grupa osób z ZD może mieć większą sztywność kolana niż grupa kontrolna, aby zrekompensować niestabilność stawu.”

“Niższy wskaźnik relaksacji u dzieci z ZD sugeruje, że podczas próby wahadła można aktywować większe wyrzuty mięśnia czworogłowego, szczególnie podczas pierwszego ruchu zgięcia, aby zapewnić stabilność stawu kolanowego.”

Co oznaczają te wnioski? Dla mnie to, że budowanie sprawności dziecka z ZD musi wyglądać podobnie do tego, co się dzieje z ludźmi po operacji tego stawu. Wzmacnianie jego możliwości odbywać się musi poprzez aktywizację i budowanie sprawności poszczególnych mięśni, tak aby usprawnić staw i odciążać go w taki sposób, by nie przenosił dodatkowych obciążeń tytułem kompensowania niesprawności mięśni. U Jaśka to widać, jak góry zmodyfikowały jego dynamikę w obrębie stawu kolanowego. Prostowniki i zginacze funkcjonują podobnie jak u dzieci bez ZD, co jest dużym osiągnięciem korygującym in plus jego sprawność. Szybkość i dynamika zgięć jest świetna, zatem polecam góry…i rehabilitację “kolana” w dobrej siłowni rehabilitacyjnej Uśmiech

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...