Czy choroba Alzheimera jest chorobą rodzinną? Czy zespół Downa może być dziedziczny?

kwiecień 23, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

W momencie gdy w Twojej rodzinie po stronie matki, występuje przypadek choroby Alzheimera, to istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera u Ciebie. Jeżeli choroba Alzheimera jest “starczą” formą zespołu Downa, to czy występuje możliwość dziedziczenia ryzyka urodzenia dziecka z ZD w takiej sytuacji?

Badacze z  NYU Langone Medical Center wykorzystując nowe metody skanowania mózgu odkryli, że złogi proteinowe zdrowych dzieci osób chorych na chorobę Alzheimera, występują w znacznie większej ilości niż w grupie porównawczej.

Przypomnę, że złogi te to nic innego jak złogi amyloidowe, które dewastują mózg osób z ZD. Badania oparte były na tezie, że złogi u osób z wysokiego ryzyka tworzą się dużo wcześniej przed wystąpieniem samej choroby. Badania krzyżowe oraz w grupach wiekowych potwierdziły zdecydowanie, że z pewnością grupą najwyższego ryzyka są dzieci, których matka lub rodzina ze strony matki miały/mają tą chorobę. Badania skanujące pokazały, że złogi tworzą się na wiele, wiele lat przed pojawienie się choroby. Pierwszym jej objawem jest sklejanie się płytek, zmiana ich kształtów i struktury oraz odkładanie się.

Naukowcy potwierdzając w swoim badaniu tezę o możliwości istnienia zwiększonego ryzyka w przypadku choroby Alzheimera w linii kobiecej, zastanawiają się czy przypadkiem występuje podobna zależność w ZD, gdyż choroba Alzheimera i ZD mają wiele wspólnych objawów, a tegoroczne publikacje na ten temat potwierdzają wiele paralelli występujących między obiema chorobami.

źródło:speech-language-pathology-audiology.advanceweb.com

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...