Czytanie lepsze niż słuchanie w ZD! jaka jest zatem rola pamięci werbalnej?

styczeń 18, 2012 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Znalazłem krótki raport próbujący odnaleźć odpowiedź na podstawowe pytania istotne podczas nauki dzieci z ZD:

-co jest ważniejsze czytanie, czy słuchanie?

-jaka jest pamięć osoby z ZD i co ona pamięta, gdy czyta?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22236632

image

W raporcie powyższym naukowcy skupili się nad pamięcią werbalną ze względu na fakt, że osoby z ZD czytając pamiętają lepiej, uczą się lepiej niż słuchając! Badania osób z ZD  w wieku 11-20 lat potwierdziło w całej swojej okazałości, jak istotne jest czytanie i jak wiele uczy osoby z ZD!

Teraz rozumiem dlaczego tak wszyscy z Warszawy i Krakowa “nakręceni” są na Metodę Krakowską! jej skuteczność ocenił juz Wrocław i docenił!

Pamięć jest to jedna z funkcji ludzkiego umysłu, zdolność poznawcza do przechowywania, magazynowania i odtwarzania informacji o doświadczeniach. Pamięć jest przedmiotem badań psychologii kognitywnej.

Podstawowa i ogólnie przyjęta klasyfikacja pamięci jest oparta na długości jej trwania. Wyróżnia się trzy typy pamięci: sensoryczną (ultrakrótką, pamięć zmysłów, USTM), krótkotrwałą (operacyjną, pamięć świeżą, STM) i długotrwałą (LTM).

pamięć werbalna – przechowuje słowny zapis treści myśli; dotyczy jedynie treści niosących sens i jest właściwa jedynie człowiekowi; treść informacji przechowywanej w pamięci werbalnej może być uzupełniona o treść informacji w pamięci obrazowej (wizualizacja, wyobrażenie).

źródło: wikipedia.org; www.bryk.pl

Więcej można przeczytać tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21401820

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20604737

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18608603

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...