Edukacja dzieci z zespołem Downa w Rumunii-list od przyjaciela

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Projekt edukacji

Drogi Jarku,

Edukacja osób z zespołem Downa, to rzecz absolutnie nowa, u nas w Rumunii. Mieliśmy zawsze nasze domy lub ośrodki specjalne. Dzisiaj wszystko szybko się zmienia i wielu wypadkach nas to zaskakuje nas to zaskakuje. Często tytułem, jakiś zmian w prawie Unijnym lub decyzji jakiegoś komisarza unijnego dokonuje się szybkich zmian tytułem „przystosowania” do ustawodawstwa całej Unii Europejskiej. Edukacja jest dla nas największym wyzwaniem. To co mamy teraz już jest wielkim sukcesem i dobrze, że zaczynaliśmy praktycznie od podstaw.

MAMY USTAWĘ KRAJOWĄ, która jednoznacznie określa takie same prawa edukacyjne dla dzieci z zespołem Downa jak i dla zdrowych dzieci. Z tego poziomu mówi się zatem, że nie ma szkolnictwa tzw. „integracyjnego”, a jest szkolnictwo masowe, włączające dzieci z zespołem Downa do takiej masowej edukacji.W rzeczywistości nie działa to jeszcze perfekcyjnie, jak zwykle zależy wszystko od ludzi. W moim departamencie taki system został już wdrożony, ale w innych jest bardzo różnie. Największym problemem jest system „

statystyczny”, który „przybliżyłby” oświatę do rzeczywistości. To jest największy problem w dniu dzisiejszym. Chciałabym, aby system edukacji widział potrzeby dzieci, które w niego „wchodzą”, a nie żeby nagle był zaskakiwany problemami. Pracujemy nad tym już 8 lat i u nas jakoś już to działa, ale jak zwykle wszystko zależy od ludzi.

Dzisiaj, ostatecznie, dzieci idą do przedszkoli jak wszystkie dzieci w wieku 3 lat. Później idą do szkoły masowej, gdzie realizują program w zależności od ich potencjałów umysłowych. W programie dalszym są gimnazja, gdzie nauczanie jest specjalizowane. Moja córka chodzi do takiego gimnazjum i realizuje w trybie 2 letnim 1 rok nauczania.

W Rumunii zlikwidowano szkoły integracyjne, ale wciąż są szkoły specjalne, gdzie kierowane są dzieci nie mogące realizować zadań edukacyjnych.

Jak będziesz potrzebował pomocy pisz.

Liana.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...