Wrocław, tworzymy system cz.1, czyli jednak system

luty 13, 2012 by
Kategoria: Projekt edukacji

Po informacji o szkołach we Wrocławiu dostałem kilka maili z pytaniem jak to zrobiliśmy i jak budujemy nasz system edukacji. Od dzisiaj będę pisał na ten temat, o naszych przemyśleniach tak, aby wszyscy mogli z tego procesu skorzystać. Możecie nam też pomóc komentując nasze poczynania, stąd proszę wszystkich o pytania.

Dlaczego tworzymy system?

Każdy z Was może zadać pierwsze pytanie i może być one tak proste jak to: dlaczego koniecznie system, a nie po prostu szkołę.

Powodów jest kilka:

1.Najbardziej efektywną formą tworzenia jest walka o egoistyczne cele dla swojego dziecka. Jednakże walcząc tylko o dziecko uzyskuje się mało. System może dać długotrwałą ścieżkę rozwoju dla “mojego dziecka” z perspektywą że skorzystają także inni. Ta perspektywa z kolei, dla władz oświatowych, jest najbardziej istotna, gdyż buduje “motywację ekonomiczną” w zakresie planów budżetowych. Zatem powód ekonomiczny-budżetowy-planistyczny w systemie daje EFEKTYWNOŚĆ której poszukują samorządy i MEN!

2.Dziecko ma przyjaciół! Cały czas szukanie rozwiązań systemowych w naszym ujęciu to poszukiwanie takiego modelu, gdzie z jednej strony mamy edukację, z drugiej integrację. Ta integracja często rozumiana jest jako “włączenie” do środowiska dzieci zdrowych, ja wciąż podpowiadam, że powinniśmy myśleć o integracji naszych dzieci. W szkole jest najwięcej czasu na wspólne spotkania i zainteresowania. Ze szkoły wynosi się też przyjaźnie! System zatem to model na integrację na zewnątrz i do wewnątrz!

3.Program. Indywidualizacja programowa jest kluczowym czynnikiem edukacji dzieci z ZD w szkole. Moje marzenia i Miasta Wrocławia też, to model, gdzie wszystkie dzieci z ZD idą do szkoły masowej do klas 0-3! Ponad 70% do klas 4-6 i ponad 45% do gimnazjum. To może się udać jedynie przy elastyczności programowej. Co daje system w tym zakresie? Doświadczenie i wiedzę, bez której jest to prawie syzyfowa praca, a w systemie baza doświadczeń rośnie i dużo łatwiej kreować takie programy z dużym poziomem dopasowania.

4.Szkoła. To jest najciekawsze, gdyż szkoła jako budynek i organizacja może zyskać najwięcej na takim systemowym podejściu:

-pieniądze, które mają iść za uczniem mogą utrwalić efektywność ekonomiczną

-koncentracja/specjalizacja w określonym problemie edukacyjnym pozwoli na wyspecjalizowaną edukację, dobór nauczycieli, instrumentów dydaktycznych

-szkoła może mieć długoterminowy plan specjalizacyjny np. szkoła o profilu tanecznym, co zachęci inne dzieci do przychodzenia do niej nawet z innych rejonów

-rodzice! dobrze przygotowani rodzice dzieci z ZD mogą nadawać ton w aktywności szkoły, która przełoży się na dzieci! Dzisiejsi rodzice to osoby, które są “nieaktywne” i bierne, a szkoła potrzebuje rodziców z pomysłem

-rodzice, ekonomia, szkoła, dzieci to także możliwość uzyskania dofinasowania z pomysłem. Element, który z pewnością może zdecydować o długoterminowym sukcesie szkoły!

5.Wsparcie Specjalistów! Nie ma systemu-rodzic sam musi wszystko zapewnić! Wiedzę specjalistyczną także! W naszym przypadku dla 3 szkół możliwy już jest cały system wspomagania przez WCDN (Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli), zaproszenie specjalistów z krajów gdzie wiedza już istnieje. To się opłaca zrobić dla kilkunastu nauczycieli.

6.O dzieciach powiedziałem najmniej, ale cały system wpływa na dzieci i jest ona specjalnie dla nich skonstruowany, przez co w kwestiach już operacyjnych wnosi wiele elementów pozytywnych.

7.Nauczyciele. Dla nich system to z jednej strony stres z drugiej niesamowita możliwość realizowania powołania, jeżeli takie jest.

System narzuca pewne uwarunkowania, być może reżim większy niż prowadzenie “normalnej” klasy, ale w czasach ekonomicznych decyzji, dla nauczyciela chcącego coś robić może być to najlepsza forma awansu zawodowego, bo będzie w nielicznej grupie osób w projekcie innowacyjnym, z drugiej strony będzie uzyskiwać wiedzę specjalistyczną, do której nie ma łatwego dostępu, co będzie stanowiło o jego zawodowej przewadze.

PODSUMOWANIE:

Dla mnie system jest najbardziej egoistycznym, ale także najbardziej efektywnym rozwiązaniem ekonomicznym, który pozwoli na pełne i skuteczne zarządzanie szkołą jako organizacją. Da to silny wpływ na rozwój naszych dzieci w ujęciu edukacyjnym. Nasze dzieci jak pisałem wielokrotnie są to zdolne dzieci i trzeba im dać szansę, a system może dać takową największej ich grupie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...