Temat na pracę cz.3 czyli jaką rolę ma do odegrania przedszkole w życiu dziecka z ZD?

grudzień 7, 2011 by
Kategoria: Projekt edukacji

Wracam znów do mojej dyskusji z moim GURU edukacyjnym. Obydwoje długo zastanawialiśmy się i żywo dyskutowaliśmy nad  tematem jak postrzegamy rolę przedszkola w rozwoju edukacyjnym dziecka z ZD.

Temat numer 3 wydaje się kluczowy i brzmi:

ROLA PRZEDSZKOLA W ŻYCIU DZIECKA Z ZD?

Padnie z pewnością od razu pytanie o co chodzi, przecież to proste…ale dla nas czyli dla Pani Małgosi i dla mnie pojawiają się problemy już na poziomie szczegółów. Popatrzmy na to jak dzisiaj przed zmianami funkcjonują przedszkola integracyjne:

do 8 dzieci przychodzą do przedszkola

od 8 do 12 powinny być prowadzone zajęcia określone programem, ale w tym czasie dzieci z ZD mają prowadzony proces “rehabilitacji i korekty ich dysfunkcji”przez różnych specjalistów

od 12 do 14 albo odpoczywają, albo wspólnie się bawią

od 14 czekają na rodziców

Dla nas, bo zdanie Pani Małgosi jest dla mnie jednoznaczne, przedszkole MUSI BYĆ JEDNOSTKĄ ROZWIJAJĄCĄ DZIECI WSZYSTKIE JAKO GRUPĘ SPOŁECZNĄ, stąd brak uczestnictwa choć jednego dziecka w zajęciach edukacyjnych bazowych dla nich jest dla nas czymś negatywnym. Z drugiej strony PRZEDSZKOLE MA ROZWIJAĆ UMIEJĘTNOŚCI ISTOTNE NA KOLEJNYCH ETAPACH EDUKACYJNYCH, stąd po raz kolejny uważamy wspólnie, że w kluczowych godzinach dla rozwoju dzieci w przedszkolu, czyli od 8 do 12 nie powinno być żadnych interferencji. PRZEDSZKOLE W TYM MOMENCIE CZASU POWINNO BYC TRAKTOWANE JAK SZKOŁA, gdzie w trakcie zajęć nie ma “rozbijania” grupy, gdyż wszyscy powinni “PRZEROBIĆ” program zadany na dane zajęcia.

Być może obydwoje patrzymy na ten problem “zbyt dydaktycznie”, ale nie wydaje mi się dzisiaj by “element rehabilitacji dziecka” musiałyby mieć miejsce podczas zajęć porannych, gdy one kształtują wiedzę i zdolności dziecka, każdego. Czas na zajęcia indywidualne to moment od godziny 14, ewentualnie od 12, gdy tych dzieci jest dużo, ale nie wcześniej.

Czekam na Wasze analizy i poglądy: jarek@zespoldowna.info

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...