Gdy sukces jednych, zniechęca drugich do szukania swojej drogi

sierpień 4, 2021 by
Kategoria: Po prostu życie

Nasze Rysy, Twoje zagubienie. Świetnie opisała pewną sytuację Iwona: “Jarek zastanawiałeś się, jak wielu rodzicom szkodzisz pokazując to, że jesteście na Rysach?”

Nigdy nie myślałem o tym, że możemy zaszkodzić, ale zrozumiałem Iwonę, którą zacytuję znów:” Poznałam Ciebie, Waszą stronę zaraz po urodzeniu syna, dzięki znajomej z rehabilitacji. Połączyły nas dzieci z ZD. Było fajnie. Po pewnym okresie, zaczęła negować to co wcześniej mówiła. Zanegowała także Waszą postawę, aktywność i suplementy. Dlaczego, zastanawiałam się. Odpowiedź była prosta” WASZE SUKCESY BYŁY ZBYT SILNE, ZBYT WIARYGODNE, DLA NIEJ. Przestała wierzyć, że ona z jej dzieckiem może to osiągnąć co Wy. To już nie była “bajka”, to była rzeczywistość.”

Efekt zaprzeczenia, efekt “ja nie mogę” jest typowy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie osiągnąć, to co inni z dzieckiem, wolimy się zamknąć i uciec od porównań…ale to my rodzice porównujemy i sami się napędzamy do tego. Ciągle konkurujemy i albo wygrywamy, albo przegrywamy…a możemy przecież dobrze żyć!!!

Nie umiemy zrozumieć, że każde dziecko jest inne, każde dziecko może więcej w pewnym, spersonalizowanym działaniu przez co będzie inne, jedyne być może. Zamiast zamykać się, może lepiej szukać tego co dla dziecka jest najlepsze…nie muszą być to góry!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...