Historia osób z zespołem Downa w górach cz.3

listopad 14, 2019 by
Kategoria: Sport

Najlepsza historia osób z zespołem Downa w górach to ta o fajnych pomysłach ich najbliższych, opiekunów, terapeutów, którzy w nich wierzą jako ludzi. Pamiętam jak w ubiegłym roku wracając z Iwaniackiej Przełęczy i Doliny Lejowej w Tatrach spotkaliśmy grupę osób z ZD wracających z Doliny Kościeliskiej. Wszyscy mocno uradowani, bardzo zaangażowani opiekunowie opowiadali o górach i ja tylko podsłuchiwałem.

W Polsce wspaniałe 28 marzeń wpisują się w to co napisałem powyżej. Jest to niesamowity, wspaniały i wyzywający projekt…ale wciąż w dobrej i pozytywnej realizacji.

http://www.zespoldowna.info/28-marzen-w-telewizji.html

Na świecie nie ma takich projektów za dużo. Szczerze pisząc byłem przekonany, że w Hiszpanii, w Argentynie, Chile, Nepalu znajdzie się coś, ale nie otrzymałem żadnej informacji na ten temat, stąd zakładam że to w tych krajach może być naturalne że się chodzi po górach, albo odwrotnie: nikt nie chodzi.

Kilimandżaro-najwyższy szczyt Afryki jest miejscem, gdzie osoby z zespołem Downa wchodzą tudzież jest projekt by na niego wejść. Wysokość 5 895 m npm. Wejście nie jest trudne technicznie, ale jest powolną i mozolną wędrówką do góry i przede wszystkim wymaga aklimatyzacji. Największym bowiem problemem jest choroba wysokogórska, wynikająca z niskiej zawartości tlenu na tych wysokościach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kilimand%C5%BCaro

Jest to też wyżej niż Base Camp pod Mount Everest, choć nie w tak ekstremalnych warunkach jak w Nepalu.

http://www.zespoldowna.info/historia-osob-z-zespolem-downa-w-gorach-cz-2.html

1 sierpnia 2020 roku rusza na Kilimandżaro ekipa Team 21 wspomagana przez Down Syndrome Ireland.

image

https://www.idonate.ie/event/2208_climb-kilimanjaro-4-dsi.html

Kilimandżaro już jednak zostało zdobyte, ostatnio przez wyprawę rosyjską. Projekt o nazwie: ‘Kilimanjaro. I can!’ wspierany przez firmę Kaspersky oraz fundacje: Syndrome of Love and Downside Up osiągnął swój cel 3 września tego roku.

image

Dwóch chłopaków z ZD Stanislav Bogdanov i Stepan Bezrukov zdobyli szczyt. Jak zwykle w takich sytuacjach pojawiają się te słowa:

„Często uważa się, że ludzie z zespołem Downa mają wiele ograniczeń w życiu, ale to nieprawda – mają takie same możliwości, jak my wszyscy. Tak jak każdy z nas, mogą wspiąć się na najwyższą górę w Afryce, a my jesteśmy tutaj, aby pomóc im osiągnąć nowe wyżyny. Dzięki temu projektowi będziemy również zbierać fundusze na fundację Syndrome of Love, aby pomóc wielu innym osobom z zespołem Downa w spełnieniu ich marzeń ”- mówi Irina Menshenina, dyrektor fundacji.

http://carnews2day.com/en/news/view/9643/They-can-athletes-with-Down-syndrome-and-cerebral-%20.

W ten sposób Kilimandżaro stało się najwyższym szczytem zdobytym przez osobę z ZD.

Zupełnie inaczej wyglądają projekty izraelskie. Przyznam się, że wiem o 4 takich, ale tylko do dwóch mam linki.

https://jerusalempressclub.com/wp-content/uploads/2016/10/Israel02.pdf

https://www.jweekly.com/2017/10/22/israeli-adults-syndrome-trek-across-india-hero-brother/

https://www.youtube.com/watch?v=vwrbgVrrSSU&feature=emb_title

image

image

Jest to historia projektu o nazwie My Bohater Brat. Zdobywa się górę w Indiach i nie jest istotne to jaką, ale aby przejść w ciągu dwóch tygodni określony treking. Dla osób z ZD to wyzwanie, ale to jest zmiana jakości ich życia.

Podobny projekt realizowany już w Izraelu pokazywał przejście przez góry osób z ZD i ich rodzeństwem. Walka ze swoimi słabościami jest dla osób z ZD dużym wyzwaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=7kMpON6OPMo

image

Warto to zobaczyć, warto to przeżyć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...