Jak wspomagać mowę u dziecka z zespołem Downa- poradnik Judith

listopad 13, 2009 by
Kategoria: Uczymy się mówić, Wychowanie

Większość dzieci z zespołem Downa potrzebują wczesnej terapii wspomagającej proces mówienia. Kiedy uczą się mowy jak każde dziecko, samodzielnie przez powtarzanie, często mają problemy z wymową i nie są w stanie utrzymać “tempa” dialogu. Powód jest jeden, często nie rozumieją, co się do nich mówi. Logopedia jest sposobem, który wspaniale koryguje problemy związane z wymową i daje dzieciom z ZD szansę na lepszą komunikację z otoczeniem.

Krok 1.

Zacznij zajęcia wcześnie, wtedy kiedy uporasz się z problemami zdrowotnymi dziecka. Logopedia, jako terapia mowy może rozpocząć proces komunikacji, pobudzić go zanim dziecko rozpocznie mówić. Stosuje się wtedy metodę gestów, kontaktu fizycznego, komunikacji wspomaganej. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które zaczęły mówić późno, ponieważ potrzebują motywacji, jak i sposobu by pokonać bariery w komunikacji.

Krok 2

Skoncentruj się na uczeniu dziecka jak oddychać. Tak oddychać!!! Niemalże wszystkie dzieci z zespołem Downa mają problem z mową, gdyż nie umieją oddychać właściwie. Powoduje to, że  w ich komunikacji nie ma pauz, albo słowa są wypowiadane za szybko, albo dźwięki są artykułowane za wolno. Stają się przez to niezrozumiałe.

Krok 3

Rozmawiaj z terapeutami, lekarzami (laryngologiem), jeżeli zauważysz u dziecka problem z przełykaniem. Jest to bezpośrednio związane ze sposobem, w jaki dziecko wykorzystuje swoje gardło. Złe wykorzystanie prowadzi do błędów w artykulacji dźwięków i jak zwykle w komunikacji. Należy to korygować, ale nie rób tego samemu.

Krok 4

Skup się na rozwoju słownictwa i samych słowach, które są łatwe do wymówienia. Wybieraj te, które nie mają podwójnego znaczenia, to może “zagmatwać“ proces uczenia! Na początku logopeda może wprowadzić naukę komunikacji poprzez użycie prostych krótkich zdań, a dopiero później na typowych wzorcach rozwoju mowy. To nic strasznego, często tak jest lepiej.

Krok 5

Mówienie to słyszenie. Jeżeli dziecko ma problemy ze słyszeniem, zlikwiduj przyczynę i skutki, a później weź się za naukę. Gdy dziecko słyszy, a rodzice mówią wyraźnie, wolno, prosto, budując zrozumiałe zdania, artykułując poprawnie wszystkie dźwięki dziecko wykaże postęp, który będzie warty tego wysiłku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...