Jaś z niemieckiego znakomicie!

kwiecień 27, 2017 by
Kategoria: Świadomy Jaś

Dostaję wciąż pytania dotyczące szkoły Jasia. Jak sobie radzi, z czym ma realne problemy. Dzisiaj skupię się specjalnie na tych problemach, by były dla Was czytelne.

PROBLEM NUMER 1 RĘKA, PISANIE.

Miła od zawsze mówiła mi, że tę rękę trzeba ćwiczyć. Dzisiaj widać jak Jasiek “walczy” z pisaniem.

UWAGA: PISANIE ŁĄCZY TRZY SKOMPLIKOWANE ELEMENTY W SOBIE.

Pierwszy to sam ruch ręki, który jest tym słabszy im niższe napięcie mięśniowe ma dziecko. Bobathy nie wspomagają ręki w tej czynności. Miłka zawsze polecała zapinanie guzików koszuli i po prostu jej ćwiczenie od małego. My tego nie robiliśmy.

Drugi to koordynacja pamięci krótkoterminowej z ruchem. Czyli dziecko ma do napisania 2, a pisze 5…bo jeszcze nie przetworzyło tego, że ma napisać 2. To jest długi i skomplikowany proces osiągania tej sprawności poprzez różne ćwiczenia.

Trzeci to koordynacja widzenia przestrzennego z ruchem podczas pisania. Jak to się przekłada? Dziecko z ZD ma problemy UTRZYMAĆ SIĘ W LINIJCE/KRATCE. Przykład poniżej.

IMG_3707

PROBLEM NUMER 2 MATEMATYKA

Z góry należy zakładać, że chcemy uczyć dziecka matematyki na potrzeby “życia” a nie edukacji. Gdy tak zdefiniujemy matematykę, włączymy do tego zakupy, kalkulator, liczydło, pieniądze i idzie to przyzwoicie. Gdy chcemy by dziecko szło programem, z góry prowadzi to do problemów.

PROBLEM NUMER 3 POLSKI

Komunikacja w języku polskim jest trudna ze względu na strukturę fonetyczną tego języka, a z drugiej strony jego słyszalność przez dzieci z ZD. Jeżeli dzieci nie słyszą precyzyjnie to nie są w stanie precyzyjnie go używać. Dzisiaj Jasiek ma wciąż problemy z odpowiednimi końcówkami, użyciem czasów…ale mówi wyraźnie przez co jest rozumiany.

PROBLEM NUMER 4 JAK WYKORZYSTAĆ SILNE STRONY

Wydaje mi się, że dopiero teraz rozumiem, jak trudno nauczycielowi jest wykorzystać silne strony Jaśka. Jego ciąg do języków obcych jest widoczny, łatwo podchwytuje je, ale są one trudne do powszechnego użycia z wielu względów.

Popatrzcie tym razem na niemiecki, którego Jasiek uczy się sam słuchając programów będących częścią jego zestawu książek. Jest to wyjątkowy talent w tym kierunku i silne zainteresowanie, które nie da się przełożyć na wszystkie pola edukacyjne…choć jest on z tego ZNAKOMITY! co potwierdza kolejny ZNAKOMITY sprawdzian w szkole Uśmiech

Komentarze

1 Komentarz do “Jaś z niemieckiego znakomicie!”
  1. Basia pisze:

    Brawo dla Jasia i dla dumnego Taty :-)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...