Janek i jego możliwości.

październik 1, 2019 by
Kategoria: Świadomy Jaś

Znów przychodzi czas na podsumowanie. Jesteśmy po wakacjach, po pierwszym miesiącu szkoły i Jan dochodzi do 13 roku życia.

1.To co miało się zdarzyć się, zdarzyło. Janek zmienił się istotnie. Jego potencjały i możliwości wzrosły. Widać to głównie w komunikacji, rozumieniu problematyki związanej z jego pasją, zajęciami, samodzielnością.

2.Co to oznacza? Świetnie komunikuje swoje potrzeby, choć jeszcze nie rozróżnia kiedy i co może powiedzieć. Świetnie czyta informację, rozumie ją, ale czy chce ją zastosować, czasami wydaje mu się, że wszystko może. Jest pewny siebie, jeżeli coś jest jego silną stroną. Gubi się za każdym razem gdy emocje wchodzą w rachubę. Buduje zdania z pełną informacją.

3.W szkole jest wciąż w 4 klasie. Pierwsze 2 tygodnie były trudne emocjonalnie dla niego. Klasa przyjęła go świetnie, a najlepszym jego kolegą wciąż jest Krzyś autysta z poprzedniej klasy. Przychodzi do niego specjalnie by zjeść z nim śniadanie i pobyć.

4.Nigdy nie był uczony czym jest zespół Downa. Dzisiaj powoli zaczyna być świadomy swojej różnicy, ale nie jest gotowy na ZD. Nie rozumie tego jeszcze. Zaczynamy czytać Hobbita i może tutaj uda się pokazać inność.

5.Matematyka najtrudniejsza kwestia. Liczy na faktach, kalkulatorze i odczyta liczby. Pieniądze, czas jest w tym momencie czymś faktograficznym, ale zaczniemy wdrażać to silniej. Najgorsze, że nowoczesność wprowadza kartę płatniczą i jak uczyć dziecka pieniędzy, gdy za chwilę ich nie będzie.

6.Fizyczność. Tutaj mamy kolejny przeskok. Noga już większa od Asi, brakuje kilku centymetrów by być równym z Asią. Jest zwarty, sprawny i umie wiele zrobić ze swoimi możliwościami. Pilnujemy ilości jedzenia, ale zapychanie się po to by to robić zaczyna być koszmarem. Owoce to za mało.

7.Śpi bardzo dobrze. Uwielbia wciąż jak mu czytam do snu…to go usypia. Śpi ok 9-10h.

8.Emocje. Wydaje mi się, że tutaj mamy najgorzej. Są one mocno rozjechane. Z jednej strony jest silny, pewny swego, z drugiej strony to wciąż dziecko i przytulać się potrzebuje. To jest pewna typologia.

9.Janek nie choruje.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...