Jeszcze nie dawno pisałem o “holistycznym nakazie edukacji” tak…

Luty 24, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

“Weryfikacja jakości szkoły odbywa się na bazie ogólnopolskiego egzaminu szkół polegającego na komisyjnym wytypowaniu szkół do egzaminu kuratorskiego. Polega on:

-na sprawdzeniu umiejętności dziecka na poziomie bycia “nieprzygotowanym” do kontroli wiedzy, ale przygotowanym przez nauczyciela do rozwiązywania zadań praktycznych jak i problemów funkcjonalnych

-na sprawdzeniu nauczycieli w teście programowych poziomu ich kompetencji w zakresie wskazanym do prowadzenia danych przedmiotów

-kontroli szkoły na poziomie zarządzania nią, wyglądu i osiągnięć oraz opinii rodziców.

Taki egzamin  odbywa się, co 2-4 lata w losowo wybranej placówce. Szkoła nie może mieć co roku egzaminów, nie może być bez przerwy w egzaminach dłuższej niż 4 lata.” -  całość do przeczytania tutaj: http://www.zespoldowna.info/holistyczna-wizja-edukacji-jest-nakazem-czyli-moja-reforma-edukacji/

…a dzisiaj we wszystkich gazetach pisze się o SYSTEMIE OCENY SZKÓŁ. Nie podejrzewam, abym miała aż tak duży wpływ na MEN, ale to cieszy. A oto co piszą:

1

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do raportu MEN, w którym resort w nowatorski sposób ocenił wytypowane 25 szkół i trzy przedszkola. Od nowego roku szkolnego wszystkie placówki mają być oceniane w nowym systemie.

Każda szkoła otrzymuje w ramach raportu 17 ocen w skali od A do E, gdzie A jest najwyższą, a E – najniższą oceną. Oceniane są m.in. aktywność uczniów, respektowanie norm społecznych, kształtowanie postaw, wykorzystywanie informacji o absolwentach. Wizytatorzy sprawdzają też, czy szkoła ocenia i diagnozuje osiągnięcia uczniów, jak współpracuje ze stowarzyszeniami, muzeami, ośrodkami kultury czy sportu, a także czy nauczyciele tworzą zgrany zespół.
Większość placówek oceniono na A lub B, kilka zapracowało na ocenę D. Gdy system będzie już funkcjonował pełną parą, otrzymanie oceny E w którymkolwiek obszarze będzie oznaczać konieczność wprowadzenia programu naprawczego pod okiem kuratora. Grzegorz Mazurkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na podstawie pilotażu nie można jednak wyciągać wniosków o 35 tys. placówek w Polsce.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...