Nigdy nie mów nigdy i to co jest nieracjonalne, może stać się racjonalne.

Marzec 9, 2020 by
Kategoria: Po prostu życie

Przygotowuję kilka tematów dla różnych okazji w tym WDSD 2020. Łapię się na tym, że proste zdania tworzą rewolucję w głowie mojej, ale i wielu ludzi którzy muszą na nie zareagować.

Tak się składa, że najwięcej mam odnośników do naszych gór. Staram się je wykorzystywać do bólu tłumacząc sobie, ale i Wam jak źle zaczęliśmy życie z naszymi dziećmi. Usłyszeliśmy bo “DOWN TAK MA” i okazało się, że nasze dzieci nie mają prawa do przyszłości bo NIGDY NIE BĘDĄ W STANIE, NIE BĘDĄ MOGŁY. Sami często stawiamy te bariery i granice, bo tak nas nauczono.

To jest góra. Dla jednych Śnieżka, dla innych Mount Everest. Jest stroma, jest zimno i jest skrajnie wietrznie. Gdyby ktoś 25 lat temu powiedział mi, że będę miał dziecko które nie ma prawa na nią wejść, uwierzyłbym. Gdyby ktoś mi powiedział, że ja będę szedł z nim i moją żoną, i to zimą!, nie uwierzyłbym.

IMG_3274

Po 25 latach wiem jedno: wierzyć w czyjeś słowa nie warto, dopóki nie sprawdzi się co one znaczą. Dzisiaj wiem, że dla mnie to co przekazywano mi w dniu narodzin Janka, było kłamstwem stygmatyzującym jego szanse na przeżycie i bycie człowiekiem.

IMG_3277

I nagle pojawia się ten drugi wątek:

"Pewne rzeczy są nieosiągalne, gdyż racjonalnie tego nie wytłumaczysz."

“Chodzenie po górach nasze z Jankiem i Kamilem to ciągła gonitwa za prawdą, za zrozumieniem. Jeżeli jesteś na górze jesteś człowiekiem. Jeżeli jesteś w dolinie jesteś nikim. Wysiłek w górach, by wejść na szczyt, który jest taki sam dla wszystkich, stawia Janka i Kamila w rzędzie ludzi. 20, 25 …dwutysięczników tworzy z nich niezwykłych, silnych i sprawnych ludzi. Dopiero tam na szczycie, to co jest nieracjonalne w dolinie, staje się racjonalne.”

Janek znów wszedł w zimie, w wietrze i chłodzie tam gdzie nie miał prawa być jeszcze 5 lat temu, gdyż nikt przed nim tego w Polsce nie dokonał…ALE MOŻE JEST TAK, ŻE NIKT PRZED NIM TEGO PO PROSTU NIE SPRÓBOWAŁ?

To co było nieracjonalne stało się racjonalne i tak może być z wieloma aspektami życia osób z zespołem Downa, nieprawdaż?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...