Pięć praw: prawo do życia.

Marzec 18, 2019 by
Kategoria: Po prostu życie

Zbliża się 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa. Gdy w 2010 roku na prośbę Cory rozpocząłem starania o to by Polska w ramach ONZ wsparła ideę Światowego Dnia Zespołu Downa, zapisałem sobie kartkę z 5 prawami dla osób z ZD jakie powinny szczególnie im przysługiwać.

Pierwsze: PRAWO DO GODNEGO ŻYCIA.

W przeciwieństwie do tych, którzy kierują się prawami religijnymi, uważam że prawo do życia to nie jest prawo do narodzin, poczęcia, czy jakbyśmy tego nie nazwali. Nie sztuką jest się urodzić, sztuką jest przeżyć.

W Polsce prawo do “przeżycia” dla osoby niepełnosprawnej pogarsza się. Wsparcie, które w obrębie całego życia jest potrzebne, jak opieka medyczna, jak opieka społeczna zmienia się w swojej dostępności i jakości. Pozwala i nakazuje się żyć, wdrażając mechanizmy represji, by te życie nie było godne, poprzez zaniechanie, ograniczanie swobody życia, korzystania z życia i braku wsparcia by móc przeżyć, by móc być samodzielnym.

Przypomina to sytuację więźnia, który jest szczęśliwy, że nie znajduje się w celi…ale nie patrzy że jest na bezludnej wyspie, choć wokół niej statki i ludzie pływają, a dodatkowo ma zaciśniętą na szyi pętle, która każdego dnia zaciska się bardziej.

http://www.zespoldowna.info/prawo-jest-dla-spoleczenstwa-narodow-moralnosc-jest-prawem-jednostki-andrzeju-ewo-kaju.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...