Reforma zdrowia wątpliwości.

styczeń 27, 2017 by
Kategoria: Po prostu życie

Pobudzony złymi informacjami z pola edukacji rozpocząłem przyglądanie się systemowi zmian w opiece medycznej. oto moje wątpliwości.

http://konferencja-autyzm.com/2015/likwidacja-nfz-ubezpieczenie-dla-wszystkich-minister-przedstawil-rzadowi-strategie-ochrony-zdrowia/

Założenia reformy zmierzają do centralizacji szpitali i likwidacji NFZ. ma to na celu ręczne sterowanie zgromadzonymi funduszami przez Ministerstwo Zdrowia (MZ). I tutaj mam pierwszą wątpliwość:

-brak konkurencji na rynku usług medycznych się pogłębi, spadnie jakość usług

-jeszcze większą rolę przejmie lekarz, który ma dostęp do środków, co będzie wymuszało korupcję

-system jest stworzony by finansować potrzeby pracowników służby zdrowia a nie pacjentów

-zwiększa się rolę lekarzy podobnie jak w systemie angielskim, przez co staną się “bogami”, którzy będą nieomylni

-zlikwiduje system sieć szpitali prywatnych…gdyż odetnie je od środków NFZ, ale wzmocni szpitale prywatne profesorów mających wpływ na przepływ pacjenta i decyzje podejmowane w szpitalu

WNIOSEK:

Pogorszy się nam opieka zdrowotna, a lekarz będzie wyrocznią. Nie widzę w systemie zachęty dla dobrych lekarzy i bicza dla nieuków.

To co mnie zainteresowało to jak w tym mają się znaleźć osoby niepełnosprawne. Założenia są takie, że w szpitalach mają uzyskać po porodzie komplet wsparcia np. dzieci z ZD. Problem wydaje mi się jednak następujący:

1.Mamy wciąż tych samych lekarzy co dziś

2.Mamy ten sam sprzęt co dziś

3.Najgorsze mamy mieć procedury oparte o badania polskich lekarzy w tym zakresie…a tutaj mam istotne wątpliwości, czy tacy lekarze specjaliści istnieją i czy mogą stworzyć takie procedury na bazie najnowszych doświadczeń i wiedzy.

3.Reforma jest podobnie jak edukacyjna, wprowadzana w układzie politycznym i już wychodzą błędy w szczegółach i tak autyzm jest jedynie typologią okołoporodową, bo tak mówią polskie badania!

4.Kolejny błąd jaki się szykuje to rehabilitacja ma być skierowana do szpitali a mają być zlikwidowane OWI, a to już pachnie mi jakąś nieprzemyślaną historią.

Konieczna jest weryfikacja tych założeń, co też spróbuję to uskutecznić.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...