Ukryty bezdech senny u osób z zespołem Downa

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Układ Oddechowy

Dorośli z zespołem Downa często cierpią na obturacyjny bezdech senny (apnea). Komplikacje związane z nieleczoną chorobą, takie jak senność w ciągu dnia, problemy z sercem czy zaburzenie funkcji poznawczych, pokrywają się jednak z objawami zespołu Downa i z tego powodu bezdech często nie jest wykrywany.

U 30-55 % dzieci z zespołem Downa rozwija się obturacyjny bezdech senny. Według badaczy w jeszcze większym stopniu narażeni są na tę dolegliwość dorośli.

“U dorosłych pacjentów z zespołem Downa występuje wiele czynników ryzyka obturacyjnego bezdechu sennego m.in. ze względu na tendencję do nadwagi, obniżony tonus mięśniowy, duży język i niedoczynność tarczycy” – wyjaśnia autorka badań dr Carole Marcus z Uniwersytetu Pensylwanii.

W przeprowadzonych przez nią badaniach wzięło udział 16 dorosłych osób z zespołem Downa w wieku 19-56 lat. U 94 %z nich badacze zdiagnozowali obturacyjny bezdech senny. Choć u wielu pacjentów bezdech przybierał ostrą postać, tylko w przypadku jednej osoby skonsultowano się z lekarzem.
Po porównaniu wyników badań polisomnograficznych z grupą kontrolną liczącą zdrowych 48 osób okazało się, że całkowity czas snu osób z zespołem Downa był o godzinę krótszy niż u osób z grupy kontrolnej. Ponadto objawy bezdechu sennego były u nich znacznie bardziej nasilone.

Jak twierdzi dr Marcus, odsetek osób z zespołem Downa cierpiących na bezdech może być znacznie wyższy niż przypuszczano.

“Byliśmy zaskoczeni, że choroba przybierała tak ostrą postać, a opiekunowie mimo wszystko jej nie podejrzewali” – mówi badaczka.

źródło: http://www.aasmnet.org/jcsm

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Ukryty bezdech senny u osób z zespołem Downa”
  1. bozena pisze:

    a jak leczyć ten bezdech senny u małych dzieci?

  2. Can pisze:

    Znów bardzo trudno powiedzieć jak leczyć, bo etiologia każdego przypadku jest inna. Proszę jeżeli masz taki problem skontaktuj się ze mną i spróbujemy to przeanalizować [email protected]

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...