Uniwersytet dla osób z ZD.

październik 5, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

Jeden z moich znajomych z Puerto Rico, Luis Soto przesłał mi pewną informację napisaną po hiszpańsku.

Zaczynała sie tak:

Primer Centro Universitario de Capacitación y Desarrollo para
Personas con Síndrome Down y sus Familiares

co ogólnie można przetłumaczyć: Pierwsze Centrum Uniwersyteckie Szkoleniowo-Rozwojowe dla osób z ZD i ich Rodzin.

image

Mój hiszpański nie jest najlepszy więc poprosiłem Luisa o wyjaśnienia po angielsku. Brzmiały one tak:

Nasza inicjatywa powołania CENTRUM została podyktowana bardzo złym stanem naszej edukacji. Z drugiej strony osoby z ZD stają się, co raz sprawniejsze i właściwie “prowadzone” mogą osiągnąć więcej niż do tej pory. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie USA, gdzie niemalże co druga osoba kończy Liceum (High School)…

My na Puerto Rico chcemy zagwarantować osobom z ZD rozwój przez EDUKACJĘ. W ciągu najbliższego roku chcemy przygotować w ramach naszego centrum kadrę, która w ciągu dwóch lat poprowadzi edukację osób z ZD bez względu na wiek. Chcemy aby program edukacji był mocno spersonalizowany pod względem jego tempa, ale nie odbiegający znacznie od tego co można spotkać na regularnych Uniwersytetach.

W ramach programów istniejących już od 2004 roku zrealizowaliśmy 6 projektów edukacyjnych podczas których osoby z ZD miały szansę ukończyć edukację na kierunkach uniwersyteckich w zakresie pomocy społecznej. Zakończyły się one sukcesem i dzięki nim postanowiliśmy rozszerzyć nasze zainteresowania na nowe kierunki zgodne z uzdolnieniami osób z ZD.

Nie ukrywam, że ta informacja zaskoczyła mnie, stąd zadałem pytanie, czy aby na pewno chodzi o edukację na poziomie uniwersyteckim. Odpowiedź Luisa była następująca:

Rozwój osób z ZD na Puerto Rico, będącego częścią USA, jest co raz większy i lepszy. Nie myślimy już o szkole podstawowej bo ona w ramach edukacji włączającej już jest. Przewidujemy, że w ciągu 2-3 lat większość będzie także uczęszczała do High School. Dla nas problemem na dzień dzisiejszy jest już zapewnienie edukacji tym osobom za 5-8 lat. Dzisiejsze programy obejmują nielicznych, ale spodziewamy się, że niedługo będą one dotyczyć grupy stanowiącej blisko 20% populacji.

Kolejne pytanie, które od razu nasunęło mi się to o kierunki studiów…i tutaj niespodzianka:

Nie planujemy specjalnych kursów. Edukacja osób z ZD jest rozpisana na lata, stąd kierunek wybrany przez przyszłego studenta będzie prowadzić przez okres wstępny, gdzie przyszli nauczyciele będą “uczyli” się swojego ucznia i pod niego przygotowywać program. Podstawowe przedmioty kierunkowe student będzie miał z innymi studentami, a te wybrane w ramach centrum.

 

To mi już wystarczyło i zadałem sobie pytanie: GDZIE MY JESTEŚMY Z EDUKACJĄ W POLSCE?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...