Zadaję pytanie Pani Minister od Agnieszki numer 26

Luty 2, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

Zaczynamy cykl pytań, które w świetle propozycji Ministerstwa z naszej strony paść powinny. Tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z problemem odsyłam tutaj: http://www.zespoldowna.info/masz-dziecko-ktre-potrzebuje-pomocy-w-zakresie-edukacji-jezeli-tak-to-ten-artykul-jest-dla-ciebie-i-powiedz-o-nim-wszystkim-twoim-znajomym/

A o to kolejne pytanie do Pani Minister. Przy tej okazji pokażę jak można to zrobić.

1.Agnieszki pytanie brzmi:

Szanowna Pani Minister.

Z wielkim niepokojem przeczytałam paragraf 1.4 pt. "Nowe możliwości…..". Myślę, że Państwo są tego nieświadomi, że podtrzymują, a wręcz zaostrzają segregację w szkołach. Oto logika mojego myślenia. 
Zaczęłam zastanawiać się nad sensem poszerzenia roli poradni psychologiczno-pedagogicznych, które miałyby służyć wsparciem dla nauczycieli.

1. Dlaczego dublować to co mają wykonywać placówki doskonalenia nauczycieli?

2. Dlaczego w placówkach doskonalenia nauczycieli nie ma konsultanta do spraw uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (przynajmniej w dolnośląskiej), czy to też ma regulować ustawa?

3. Dlaczego ustawa w ogóle nie wspomina o placówkach doskonalenia nauczycieli? Wygląda na to, że dla MEN nie istnieje coś takiego jak doskonalenie w kategorii specjalnych potrzeb.

Jeśli problemy uczniów ze specjalnymi potrzebami przekazuje się do poradni, to daje się nauczycielom wyraźny znak, że problemy tych uczniów są kategorii zdrowotnej, a nie edukacyjnej (i tu rodzi się segregacja, nauczycieli nie myślą o uczniach w kategorii nauczenia, tylko w kategorii problemu psychologiczno-pedagogicznego, nie lubią takich uczniów, a klasa podświadomie przejmuje od nich ten punkt widzenia).
Nauczyciel jest od uczenia i w placówkach powinien dostać poradę jak uczyć. Niech placówki też się tym problemem zainteresują i to zainteresują od strony metodologii i metodyki.

Poradnia powinna być instytucją służącą rodzicom. Tam powinni znajdować porady jak uczyć dzieci, jak pomagać w nauce, tam powinny być organizowane kursy dla rodziców. Niech w końcu MEN zorganizuje instytucję dla rodziców i napisze to wyraźnie w ustawie, aby panie popijające kawę wiedziały, że są do dyspozycji RODZICÓW.

2. Wchodzę na stronę: http://www.konferencje.men.gov.pl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=232

3.Wypełniam dane, które są oczekiwane przez administratora:

-w kategorii ustawiam specjalne potrzeby edukacyjne

oraz wypełniam dane osobowe oczekiwane przez MEN

-w treści pytania wklejam moje pytanie

Po wypełnieniu całej ankiety naciskam klawisz wyślij pytanie i już po wszystkim :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...