Tryptofan, serotonina, melatonina cz.1 o co tutaj chodzi?

wrzesień 16, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Od 3 miesięcy zastanawiam się nad ścieżką metabolizmu serotoniny. Od tygodnia uzgadniam z Richardem kolejne fakty typowe dla ZD. A w ciągu ostatnich 2 dni zburzyłem dotychczasową wiedzę Andi w tym zakresie. Jest to cholernie skomplikowane, a nie ma szczegółowych danych by móc coś jednoznacznego postanowić.

W tej dyskusji, która jednych zmęczy, a drugich oświeci postaram się wykorzystać źródła maksymalnie najlepsze, tak abyśmy wiedzieli, gdzie jest wiedza i co stanowi swoim autorytetem.

Zaczynamy zatem temat: Tryptofan, serotonina, melatonina-ścieżka metaboliczna w ZD.

Na początek kluczowe definicje:

TRYPTOFAN – jest to aminokwas bazowy w procesie tworzącym serotoninę, czy niacynę, dostępny w pożywieniu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tryptofan

SEROTONINA – jest to neuroprzekaźnik decydujący o śnie, wypoczynku, temperaturze ciała, ale i o naszych potrzebach seksualnych, impulsywności, agresywności. Reguluje naszą witalność, poziom zmęczenia i wrażliwości na ból. Stan depresyjny to stan braku serotoniny w organizmie. Serotonina ma także istotny wpływ na skurcz mięśni gładkich wpływając w ten sposób na pracę jelit. Powstaje w wyniku reakcji chemicznej z tryptofanu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Serotonina

MELATONINA – powstaje w wyniku przekształcenia tryptofanu w serotoninę a ta z kolei jest przekształcana w melatoninę. REGULUJE RYTM DOBOWY!!! To serotonina odpowiada za sen, a melatonina “WYMUSZA JEGO WYSTĄPIENIE W OKREŚLONEJ PORZE DNIA”! Niemowlęta, które nie produkują melatoniny śpią po jedzeniu, zapewnia to serotonina. Po 20 tygodniu następuje regulacja rytmu spania wraz z większa ilością produkcji melatoniny.

Osoby z chorobą Alzheimera, osoby powyżej 80 roku mają problem ze snem ze względu na spadający poziom serotoniny, a co za tym idzie melatoniny oraz ze względu na zwapnienie szyszynki odpowiedzialnej za melatoninę.

 

KWAS KYNURENINOWY – (KYNA z ang. kynurenic acid) – organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów, pochodna chinoliny. Jest antagonistą receptorów NMDA. (źródło: wikipedia.org)

WITAMINA B 3 – jest produkowana dzięki tryptofanowi dostarczanemu z pożywieniem. Jej rolę opisuje wikipedia.org w nastepujący sposób: “Współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, w przemianach metabolicznych mających na celu uwalnianie energii, uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków, reguluje poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny, poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów.”

ATP – to związek stanowiący bazę dla produkcji energii przez organizm wykorzystywany w mitochondriach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Adenozyno-5%27-trifosforan

 

image

http://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473309903007734/images?imageId=gr3&sectionType=green&hasDownloadImagesLink=true

Tak wygląda cały proces opisany powyższymi definicjami według periodyka medycznego LANCET.

 

W ZD wszystkie te procesy wyglądają inaczej. Są mniej efektywne, dają mniej energii, mniej odpoczynku, mniej sił słabiej wspomagają pracę mięśni gładkich. Zatem stabilizacja tych procesów może mieć kluczowe znaczenie dla:

-ROZWOJU INTELEKTUALNEGO

-OCHRONY MÓZGU PRZED CHOROBAMI TYPU CHOROBA ALZHEIMERA

-FUNKCJONALNOŚCI OSOBY Z ZD

-WYTRZYMAŁOŚCI I SPRAWNOŚCI

Wiedza, jak korygować te procesy i jak je wspierać jest konieczna byśmy znów mogli uzyskać dodatkowy 1% rozwoju naszych dzieci. Temu chcę poświęcić kilka następnych artykułów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...