Budowa kości w zespole Downa.

czerwiec 5, 2017 by
Kategoria: Układ kostny

Temat wczesnej osteoporozy kości, predifiniowanej genetycznie, ich budowy jest tematem od blisko 20 lat. Naukowcy mają różne zdanie na ten temat, z jednej strony zakazując np. uprawiania niektórych sportów, z drugiej wręcz zachęcając i nakazując udział w nich.

Jak Jasiek się urodził, pierwsze co słyszałem to fakty o fatalnej budowie kręgosłupa i kręgów z dużymi odstępami między nimi. Potem zaraz dodano, że osteoporoza występuje już w wieku 5 lat. Ostatnie lata to powolne “odczarowywanie” tych opinii.

http://www.zespoldowna.info/zla-metylacja-wplywa-na-nizsza-jakosc-kosci.html

http://www.zespoldowna.info/egcg-i-jego-rola-w-rozwoju-kosci.html

http://www.zespoldowna.info/kosci-i-ich-rozwoj-w-zespole-downa.html

Zatem dowiedzieliśmy się ostatnio, że metylacja pomaga w odpowiednim rozwoju kości. Wiemy, że EGCG potrafi wpłynąć na ich budowę. Dzięki nowym urządzeniom skaningowym, dowiedzieliśmy się, że z kręgami i kręgosłupem nie jest tak źle.

Dzisiaj czytamy nowy raport na ten temat, stawiający pytanie: czy przypadkiem mniejsza wielkość kości osób z ZD nie stoi za tym, że źle interpretuje się wyniki dotyczące ich gęstości.

Wyniki jakie z tego płyną są inne niż do tej pory były stawiane:

1.Po adjustacji wymiarów kości, ich gęstość osiąga 3 g/cm co jest wartością typową dla populacji analizowanej w raporcie

2.Nie uwzględnia to faktów hypowitaminozy D, czyli braków witaminy D3, typowych  w populacji osób z ZD.

Patrząc na kości w ZD z tej perspektywy, to nie wyglądają one tak źle jak były do tej pory opisywane, co nie zmienia faktu, że co raz młodsze osoby z ZD prezentują typowe objawy osteoporozy tytułem różnych niedoborów.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28571965/

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...