Budowa stopy u chłopców z zespołem Downa.

wrzesień 28, 2017 by
Kategoria: Układ kostny

Dlaczego osoby z zespołem Downa mają problemy z bieganiem, ze sportem wymagającym określonego wysiłku i sprawności nóg? Jest to efekt zmian w budowie nogi, kości, mięśni. Z pewnością zauważyliście, że stopy naszych dzieci są spłaszczone i mocno “rozbite” przez co trzeba kupować buty dopasowane do takiego układu stopy, co jest czymś odmiennym niż to prezentują rówieśnicy.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5585551/

image

W najnowszym raporcie poświęconym temu tematowi z uwzględnieniem szczególnym chłopców w wieku 14-15 lat wskazuje się na konieczność treningu stopy i wzmocnienia jej mięśni, tak aby noga uzyskała istotnej sprawności.

Co jest ważne: jedynie płaskość stopy jest istotnym problemem, gdy pozostałe parametry są pozytywne. Z tej perspektywy naukowcy wskazują konieczność skupienia się na ćwiczeniach zwiększających siłę mięśni wokół stawów, zwiększające ich stabilizację i propriocepcję. Konieczne jest wprowadzenie obuwia stabilizującego stawy, czyli usztywniające kostki, buty wysokie zamiast niskich.

Wydaje się to proste, ale my obserwujemy istotną poprawę funkcjonowania Jasia stóp dzięki karate i chodzeniu po górach w specjalistycznym obuwiu. W ten sposób cała noga się stabilizuje, wzmacnia i poprawia swoją funkcjonalność. Możemy od tego rozpocząć uprawianie sportów, prawie każdego. Weźcie to pod uwagę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...