Choroba Alzheimera nowe fakty

Wrzesień 8, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Najnowsze wydanie Medical News publikuje informacje ciekawe także dla nas w kontekście choroby Alzheimera.

image

Pierwsza informacja dotyczy powstawania i przyczyn rozwoju choroby Alzheimera. W raporcie badaczy z Uniwersytetu Brytyjska Columbia mówi się, że głównym problemem w kwestii rozpowszechniania się i to bardzo szybkiego jest stan “obfitości naczyń krwionośnych” . Przypomnę, że cały czas kluczowym problemem dla choroby Alzheimera jest obumieranie komórek w ściankach naczyń krwionośnych oraz w mózgu. Tutaj profesor Wilfred Jefferies wskazuje, że choroby neurodegeneratywne jak to ma miejsce w przypadku choroby Alzheimera, są spowodowane zbyt szybkim namnażaniem się komórek w ścianach naczyń krwionośnych, co przekłada się na fakt większego zagęszczenia komórek i zwiększenia ich liczby niemalże dwukrotnie w stosunku do normy. Efekt taki powoduje rozerwanie bariery krew-mózg, jej nieszczelność i przedostawanie się do mózgu substancji szkodliwych takich jak chociażby wirusy.

Wcześniej domyślano się, że rozwój choroby Alzheimera jest związany z “przeciekami” lecz nie potrafiono ustalić mechanizmu.

Dzisiaj wskazuje się, że pierwszym lekiem w kierunku choroby Alzheimera powinny być leki stymulujące rozwój komórek w ściankach naczyń krwionośnych i spowalnianie ich namnażania.

Druga informacja bardziej związana z ZD to raport mówiący, że: “…u osób u których występuje apnea można wskazać, że pojawi się demencja.” U osób z ZD apnea jest częstą przypadłością wynikającą z niskiego napięcia mięśniowego. Występuje najczęściej do roku czasu. Jednakże jak naukowcy stwierdzają ten fakt rzutuje już na możliwość rozwinięcia się demencji w przyszłości.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...