“Co jest najbardziej zaniedbane w zespole Downa?”

lipiec 17, 2018 by
Kategoria: Układ kostny

Podejrzewam, że jest to u mnie zmienne w zależności z jakim problemem w tym momencie próbujemy wspólnie z Asią zarządzać….zęby i oddychanie tak ogólnie chyba są to tematy najmniej opisane, w najmniejszym stopniu wsparte.

Zęby…wydaje mi się, że tutaj doktoryzować się nie trzeba, ale problem “zbyt” małej buzi w stosunku do liczby zębów ich kształtów, co powoduje znów impuls do wyrzucania języka na zewnątrz, jest przynajmniej 3 razy w wieku do 25 lat krytyczny. Teraz u Janka widać to jak zęby rosną w dwóch rzędach, jeden za drugim, a nie jeden obok drugiego, bo się nie mieszczą. Higiena takiego uzębienia to pierwszy problem. Jedzenie to drugi problem i oddychanie to kolejny. Im Jasiek jest starszy tym bardziej myślę o jodze jako rehabilitacji uczącej oddychania. Góry dają wiele w tym zakresie, ale błędy anatomiczne w układzie budowy szczęki, połączone z płytki oddychaniem daje niedotlenienie. Brak tlenu w organizmie to brak efektywności jego funkcjonowania i braki energetyczne. Składa się to w jedną całość …a gdyby tak połączyć zęby z oddychaniem, jakoś to poprawić…o następne kilka procent byłoby lepiej tak myślę.

Komentarze

1 Komentarz do ““Co jest najbardziej zaniedbane w zespole Downa?””
  1. joanna pisze:

    Moja Kasia ma od dwóch miesięcy założony aparat na stałe na podniebienie. W sumie nasza przygoda z ortodoncją rozpoczęła się 5 lat temu . Trafiłyśmy do ortodonty w Poznaniu gdzie Kasia dostała swój pierwszy aparat- wtedy zakładany na noc.
    W tej chwili tak jak wspomniałam aparat jest na stałe, przez pierwsze tygodnie sprawiał Jej duży problem (przyczepiało się jedzenie, trochę przeszkadzało i mowa była mniej zrozumiała). Teraz Katarzyna przyzwyczaiła się, sama już wie czego nie może jeść, wie, że musi myć żeby dłużej. Robi to. Pani docent powiedziała, że już widzi poprawę. Zobaczymy,zapowiadany efekt za około 10 miesięcy. W każdym razie chodzi w tym wszystkim o to żeby rozszerzyć górną szczękę, tak żeby zęby znalazły swoje miejsce.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...