Dieta ma wpływ na demencję

Kwiecień 15, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jedzenie, jakie ludzie spożywają, może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji.

Tak uważają naukowcy z Columbia University Medical Centre w Nowym Jorku. Zbadali oni 2148 starszych osób, które przed rozpoczęciem testów nie cierpiały na demencję.
Uczestnicy byli w wieku 65 lat i starsi. Oszacowano u nich ryzyko demencji i przez cztery lata regularnie zbierano informacje na temat ich nawyków żywieniowych.
U 253 partycypantów rozwinęła się choroba Alzheimera w czasie badań. Na podstawie tych przypadków choroby oceniono, jaka dieta jest ryzykowna dla zdrowia mózgu.
Jak piszą naukowcy w Archives of Neurology , u osób, które jadły duże ilości sałatek, orzechów, drobiu, niektórych owoców i warzyw oraz unikały nabiału o wysokiej zawartości tłuszczu, czerwonego mięsa i masła, ryzyko choroby Alzheimera było najniższe.
Naukowcy wskazują, że osoby, które przestrzegają wspomnianej diety, mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo demencji nawet o 40%. Uważa się, że taki sposób żywienia jest zdrowy dla serca, co może chronić mózg przed udarami, które zwiększają ryzyko demencji. Być może też kwasy omega-3 i antyoksydanty w sposób bezpośredni chronią mózg.
Jak zaznacza Rebecca Wood, prezes Alzheimer’s Research Trust, żadna dieta i sposób na życie nie wykluczają możliwości zachorowania na demencję. Równocześnie jednak stwierdza, że regularne ćwiczenia, trzymanie się diety oraz utrzymywanie życia towarzyskiego może zmniejszyć prawdopodobieństwo demencji.

źródło: senior.pl

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...