Dietą w chorobę Alzheimera

kwiecień 15, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Ci którzy czytają ten wpis i pozostałe z dnia dzisiejszego zastanawiają się dlaczego o tym piszę, o diecie w chorobie Alzheimera. Przyczyna jest prosta – choroba Alzheimera jest pewnym stadium ZD, tak tak. Zatem badania w tym kierunku są niezwykle cenne i dla naszych najbliższych i jednoznacznie przekładalne na ich zachowania i przyzwyczajenia.

Jesz sałatki, orzechy, ryby i drób? Jeśli tak, to ryzyko, że zachorujesz na chorobę Alzheimera jest mniejsze – dowodzą naukowcy z Columbia University Medical Center. Wyniki ich badań zostaną opublikowane w czerwcowym „Archives of Neurology”.

Badania nowojorczyków po 65. roku życia dowiodły o istnieniu korelacji pomiędzy dietą a ryzykiem choroby Alzheimera. Wśród 2148 uczestników badania zebrano wywiad dotyczący nawyków żywieniowych i co 1,5 roku oceniano rozwój demencji. Średni okres badania każdego seniora wyniósł 4 lata. W trakcie obserwacji u 253 osób stwierdzono rozwój choroby Alzheimera.
W trakcie analiz naukowcy wyróżnili kilka wzorców żywieniowych związanych z substancjami odżywczymi o wcześniej udowodnionej korelacji z ryzykiem choroby Alzheimera. Ich uwaga skupiła się na nasyconych kwasach tłuszczowych, kwasach omega-3 i omega-6, witaminach E i B12 oraz kwasie foliowym.
Badanie dało odpowiedź na pytanie o wzór diety zmniejszającej ryzyko choroby. Według naukowców wzorzec ten wiąże się z wysokim spożyciem sałatek, orzechów, ryb, pomidorów, drobiu oraz warzyw i owoców z rodziny krzyżowych (kapusty, rzodkwi, bobu, kaparów, dyni). Jednocześnie dieta zmniejszająca ryzyko Alzheimera zakłada ograniczenie czerwonego mięsa, mleka, masła oraz produktów z dużą zawartością tłuszczu.

źródło: www.pulsmedycyny.com.pl

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...