Ile jest typów choroby Alzheimera? 100, a może więcej…

maj 16, 2019 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Im więcej wiem tym gorzej. Kiedyś było to łatwiejsze bo były dwa, potem trzy typy choroby Alzheimera. Wraz z postępem wszystko się zmienia i jest już dużo więcej typów, a patrząc na geny tworzy nam olbrzymią, spersonalizowaną typologię.

Zacznę od tego najnowszego odkrycia: jest choroba, która przypomina chorobę Alzheimera, ale nią nie jest. To jest najnowsze odkrycie. Nazywa się LATE.

https://www.livescience.com/65360-new-brain-disease-late.html

image

LATE oznacza” limbic-predominant age-related TDP-43 encephalopathy” czyli zależna od limbii encefalopatia TDP-43 związana z wiekiem. LATE jest typem demencji i jest czymś innym niż typowa choroba Alzheimera.

Zatem od razu pojawia się pytanie, czy to co mamy w ZD jest chorobą Alzheimera, czy też LATE?

Obie choroby są podobne, bo prezentują się między innymi jako typologia demencji. Różnią się jedynie tym co mamy w mózgu, wewnątrz komórek. W chorobie Alzheimera kluczowym biomarkerem, typowym dla ZD, jest akumulacja amyloidów beta w postaci złogów, czy też akumulacja protein tau. W LATE mamy do czynienia ze źle funkcjonującą, pofałdowaną, proteiną o nazwie TDP-43.

LATE dotyka przede wszystkim wiekowych ludzi z pełnym spektrum typowym dla demencji alzheimerowej. LATE przyspiesza śmierć komórki i pacjenta. Dzisiaj proteina TDP-43 jest wykrywalna jedynie po śmierci pacjenta i nie umiemy z nią sobie radzić.

Są przypadki które prezentują występowania demencji typu LATE i alzheimerowskiego, czyli mamy obecność proteiny tau, TDP-43 i amyloidu beta.

https://www.cnn.com/2019/04/30/health/dementia-late-alzheimers-study/index.html

https://www.nbcnews.com/health/aging/researchers-identify-common-type-dementia-similar-alzheimer-s-n1000396

Dlaczego o tym piszę? Cóż są osoby z ZD, które mają demencję, dożywają wieku ponad 70 lat i mają inne jej objawy, niż pozostała populacja. LATE może być tym wyjaśnieniem.

…ale popatrzmy na drugi projekt łączący poziom amyloidu z cholesterolem.

https://interestingengineering.com/scientists-discover-new-theory-on-alzheimers-amyloid-connection

Tutaj mowa jest o tym, że amyloid beta…może być jednym z elementów, który częściowo przyczynia się do niedoboru cholesterolu w mózgu, tego dobrego bardziej, a buduje ten zły. W ZD także ta teoria działa i może być aplikowalna, gdyż mamy nadmiar LDL a braki na poziomie HDL i są to strukturalne braki zauważalne od początku życia dziecka z ZD. Efekt genu ABCG1.

Na to wygląda, że problem amyloidu będzie nam modyfikował co jakiś czas wiedze na temat choroby Alzheimera, stąd z góry zakładam, że jednak mamy 100 rodzajów choroby Alzheimera.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...