“Istnieją peptydy, które mogą powstrzymać chorobę Alzheimera”– nowe odkrycie naukowców z MIT

kwiecień 15, 2023 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Jest to z pewnością informacja kluczowa z tego tygodnia. Naukowcy MIT, po serii doświadczeń, zadeklarowali, że odkryli peptyd odwracający chorobę Alzheimera. Szczególnie istotnym faktem jest to, że działa na proteiny tau, będącymi typologią kaskady choroby Alzheimera w ZD.

image

https://news.mit.edu/2023/new-peptide-may-hold-potential-alzheimers-treatment-0413

Po prawej stronie widzicie zdjęcia u myszy leczonych nowym peptydem. Wyraźnie widać skutek podawania peptydu.

“Neurobiolodzy z MIT znaleźli sposób na odwrócenie neurodegeneracji i innych objawów choroby Alzheimera poprzez ingerencję w enzym, który zazwyczaj jest nadmiernie aktywny w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera.

Kiedy naukowcy potraktowali myszy peptydem, który blokuje hiperaktywną wersję enzymu o nazwie CDK5, odkryli radykalne zmniejszenie neurodegeneracji i uszkodzeń DNA w mózgu. Myszy te wykazały również poprawę zdolności do wykonywania zadań, takich jak nauka poruszania się po labiryncie wodnym.”

To wyjaśniam od początku. Projekt jest finansowany przez Rząd USA. Naukowcy przeszli przez poziom testów laboratoryjnych na neuronach, a następnie na myszach z chorobą Alzheimera.

Ich głównym celem był enzym CDK 5, który w chorobie Alzheimera jest szczególnie aktywny. Za jego aktywację odpowiada białko o nazwie P35, które w działaniu sprzężone jest z innym białkiem P25. W tym kierunku, stymulacji P25 a przez niego cały łańcuch aktywności, próbowano wcześniej konstruować leki, ale nie uzyskano sukcesu. MIT zrezygnował z takiego podejścia. Zbudował peptyd z 12 aminokwasów, który ma działać bezpośrednio na CDK5. I to był sukces. Badania na neuronach i myszach potwierdziły skuteczność przyjętego podejścia. Stało się zatem przełomem, na który wielu czeka.

Naukowcy biorący udział w projekcie analizowali także ekspresję 20 genów będących w ścisłym powiązaniu z chorobą Alzheimera i zobaczyli, że podawany peptyd ma wpływ na ich aktywność. Jak sami mówią, zaskoczyła ich ta reakcja i na pewno będą analizować ten efekt.

Komentarze

1 Komentarz do ““Istnieją peptydy, które mogą powstrzymać chorobę Alzheimera”– nowe odkrycie naukowców z MIT”
  1. can pisze:

    Tomku jest to kolejna przełomowa terapia. Poczekajmy na kolejny etap. Jak widać mamy etap badań laboratoryjnych na komórkach i zwierzętach zamknięty, oznacza to że już za chwilę będziemy mieć etapy kliniczne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...