Jak badać poziom amyloidów beta?

Grudzień 7, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Wciąż dostaję pytania jak badać poziom amyloidów beta w zespole Downa u Waszych najbliższych. Powtarzam, że dziś najłatwiej dostępną metoda badania jest metoda optometryczna, któa szczytuje te poziomy z perspektywy oka. Nie jest to precyzyjna metoda niestety.

Ciekawą sugestią jest tutaj kwestia przedstawiona ostatnio w zakresie badania poziomu amyloidów beta w tętnicach mózgu określonych jako badanie mózgowej angiopatii amyloidowej (CAA). Jest to forma dysfunkcji dysfunkcji układu krwionośnego, żył, tętnic w wyniku odkładania się amyloidu beta na ich ściankach. Agregacja ich jest przejawem postępującej degradacji mózgu i jest to typologia choroby Alzheimera.

Do tej pory takie badanie albo nie było możliwe technologicznie lub nie robiono ich dla osób z ZD. Znalazłem raport, który jednak odnosi się do tego tematu.

https://actaneurocomms.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40478-017-0499-4

image

Okazuje się, że porównując mózgową angiopatię amyloidową (CAA) w ZD do przypadków choroby Alzheimera, to w ZD występowała on ze znacznie wyższym poziomem niż w grupie osób z chorobą Alzheimera, przez co może być elementem strategii terapeutycznej i diagnostycznej..

CAA was observed with significantly higher frequencies in brains of individuals with DS compared to sporadic AD and controls

Zaskoczyło mnie jednak z tego badania stwierdzenie, że: “Miażdżyca tętnic i stwardnienie tętnic były rzadkie w przypadkach ZD”, co do tej pory było często wiązane z typologią choroby Alzheimera w ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...