“Jak czytać stronę? Próbowałam i jest taki chaos, że nie da się jej czytać?”

sierpień 17, 2021 by
Kategoria: Po prostu życie

Konwencja tej strony nie istnieje. Historycznie powstała dzięki Grzegorzowi, który namówił mnie bym pisał dalej…wcześniej wrzucałem “zdobytą” wiedzę na stronę Stowarzyszenia Razem. I pisałem dalej. Zatem jest to rodzaj specyficznego pamiętnika o zdobywaniu wiedzy na temat zespołu Downa. Zatem z jednej strony należy czytać ją od początku bo buduje wiedzę, z drugiej wiedza na końcu jest najbardziej aktualna.

Ja jednak bym zaczął od definicji, by zrozumieć czym zespół Downa jest i jakie ma implikacje…w skrócie, a potem bym próbował ją “rozebrać” na części pierwsze przeszukując stronę dzięki wyszukiwarce.

Zespół Downa jest:

Całościowym zaburzeniem genomu, którego destabilizacja w postaci hipometylacji i hipermetylacji wynikająca z zaburzenia remodelingu chromatyny oraz czynników epigenetycznych, na różnych poziomach, zmienionej ubikwitynacji, wymusza błędną replikację DNA, przy towarzyszącej klonalnej hematopoezie, powodującej mutacje genów, nawet tych potrojonych, a w efekcie przyspieszone starzenie się organizmu. Trisomia 21 chromosomu jest tutaj jedynie mechanizmem inicjującym kaskadę negatywnych zmian w obrębie wszystkich genów, wliczając w to wzmocnienie, nieskompensowanych efektów polimorfizmów rodzicielskich, kaskadę choroby Alzheimera, zmianę i stałą hiperaktywność układu immunologicznego, ale i jego kompletne rozregulowanie jak w przypadku IgG, w połączeniu z odmiennością jego reakcji na standardowe procedury lecznicze, dysfunkcję jelit powiązaną z charakterystyczną dysbiozą, wpływającą na pojawienie się cech autystycznych, dysfunkcję metabolizmu energetycznego i destrukcję mitochondriów, jak i zmian fenotypowych typowych dla zespołu Downa prowadzących do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie śmierci osoby z tą wadą.

Wszystkie te zmiany kreują stan, stale trwającej choroby metabolicznej, immunologicznej, neurologicznej z istotnymi zaburzeniami kardiologicznymi, układu hormonalnego objawiającego się dysfunkcyjnym działaniem tarczycy i jej hormonów, czy też ze złożonymi problemami układu pokarmowego łącznie z ograniczeniami wchłaniania mikro- i makroelementów, jak i wytwarzania aminokwasów w połączeniu z istotnymi zmianami w budowie anatomicznej najważniejszych organów, narządów, części ciała jak krew, kości, komórki nerwowe, mózg, wątrobę, nerki, serce chociażby czy też szlaków sygnalizacyjnych i metabolicznych. 

Wynikające z tych przyczyn, progresywne pogorszenie się jakości życia, objawia się utratą funkcji poznawczych wraz z upływem czasu, stałym niskim napięciem mięśniowym mającym istotny wpływ na niedotlenienie organizmu i występowanie głębokich zaburzeń snu, zaburzoną komunikacją, niską sprawnością ruchową, ograniczającymi możliwość prowadzenia samodzielnego, rodzinnego życia.

Inną metodą z pewnością byłoby na interesujący nas temat i sprawdzanie artykułów od początku. Jest tutaj jedno ale: wyszukiwarka nie jest precyzyjna i często “gubi” ważne artykuły, więc należy sprawdzać i sprawdzać, aż dojdzie się do końca.

Komentarze

1 Komentarz do ““Jak czytać stronę? Próbowałam i jest taki chaos, że nie da się jej czytać?””
  1. Gosia pisze:

    Ja czytam strone na dwa sposoby. A jestem poczatkująca bo moj syn z ZD dopiero sie urodzi.
    Czytam jak od konca i zapisuje w zeszycie notatki dotyczące poszczególnych tematów: np histamina, DAO itp. Wiedza przyrasta systematycznie i w sposób usystematyzowany. Z drugiej strony codziennie czytam aktualne wpisy. Żeby byc na bierząco. Nie oczekuję że posiądę cała wiedzę ale chce zrozumieć chorobę syna. I wiedzieć jak mu pomóc.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...