“Jakie są relacje Jaśka z bratem autystą?”

Lipiec 2, 2018 by
Kategoria: Świadomy Jaś

Zespół Downa jest z jednej strony przeciwieństwem autyzmu, z drugiej strony uzupełnieniem. Wszystko zależy od cech i specyfiki danej osoby.

1.To co łączy ZD i autyzm to bardzo aspołeczne cechy funkcjonowania, nie mówię tutaj o empatii, tylko o umiejętności bycia częścią społeczeństwa. Janek i Kamil nie funkcjonują razem jako tako, nie umieją być częścią społeczeństwa…chyba że to jest klasa i Pan Marcin dla Kamila, podobnie dla Jaśka…jest to olbrzymi postęp.

2.Emocje to coś zupełnie innego. Janek potrzebuje Kamila, a Kamil potrzebuje Jaśka. Opowiadają o sobie,wskazują co każdy z nich ma zrobić i jest to fajne. Gdy Iwa brakuje, oni żyją dla siebie i to jest ważne.

3.Dziś dominuje … Janek i jest bestią, złośliwą, wykorzystującą Kamila do bólu. Musimy ingerować w to, bo Kamil nie umie się dostosować do gierek i złośliwości Jaśka, a jest większy.

4.Janek wymusza komunikację na Kamilu, uczucia i zmianę zachowań. Jest to imponujące. Jak Kamil mówi zdaniami o Jaśku, jak Kamil jego przytula, czy też bierze go za rękę. Autysta sam z siebie TEGO NIE ROBI!

5.Janek wymusza na Kamilu większą samodzielność. Gdy Janek sam robi sobie kolację…Kamil o dziwo zapomina się i też to robi Uśmiech

6.Nie warto stawiać pytań, co jest trudniejsze: ZD czy autyzm? W takiej sytuacji należy stawiać pytanie: kto lepiej tnie ogórki, kto lepiej się komunikuje, kto wytrzyma dłuższe podejście…czyli całkiem normalne nieprawdaż?

7. Życie, bariery, problemy są większe, trudniejsze u dorosłego….

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...