Levetiracetam czyli poprostu Keppra przeszła pierwsze fazy testów jako lek wspomagający pamięć u osób z chorobą Alzheimera

Lipiec 11, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Keppra jest dziś chyba najczęściej przepisywanym lekiem przeciwpadaczkowym. ma bardzo specyficzne działanie. Jak donoszą serwisy związane z leczeniem choroby Alzheimera lek uzyskał pozytywne oceny po pierwszej fazie badań.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewetyracetam

http://leki.urpl.gov.pl/files/Levetiracetam_GSK_tabl_powl_250_500_750_1000.pdf

https://www.sciencealert.com/a-common-epilepsy-drug-can-fix-abnormal-brain-activity-in-mild-alzheimer-s-disease

image

Po badaniach izraelskich naukowców z myszami, gdzie uzyskano pozytywne wyniki testów pod względem bezpieczeństwa, przeprowadzono pierwszą grupę testów na osobach z chorobą Alzheimera. Badanie było podwójną, ślepą próbą, jednak bez bez grupy kontrolnej. pacjenci otrzymali po 3 iniekcje niskiej dawki Keppry. Przed podaniem sprawdzone były zapisy EEG, które nie wykrywały żadnych zmian epileptycznych u pacjentów.

Wyniki jakie zaprezentowano wskazywały na:

*redukcję złego funkcjonowania aktywności mózgu typowego dla choroby Alzheimera

*nie uzyskano poprawy funkcji poznawczych i pamięci operacyjnej

Dla wielu może to być niestety mylące, czytając te wnioski. Jak należy je odczytać?

Jeżeli po pierwszej dawce uzyskuje się normalizację pracy mózgu, bez zmian EEG to jest duży sukces tego badania. Na tym etapie pozwala ono na stworzenie planu badań klinicznych zmierzających do określenia dawki potrzebnej do podania, która pozwoliłaby na odzyskanie funkcji poznawczych i pamięci operacyjnej.

Mi to się podoba i będę czekał na dalsze informacje w tym temacie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...