Morfologia w zespole Downa cz.4 hemoglobina jest za niska

czerwiec 14, 2024 by
Kategoria: Krew i leukemia

Ok mamy za niską hemoglobiną i nie robimy paniki. Jakie są tego powody? W pierwszej kolejności jest to problem diety ubogiej w żelazo, ja polecam jeżyny. Drugi to np. miesiączka, stan zapalny itp. Co jest najlepszego w takiej sytuacji? Wracam do jeżyny i witamina C.

 

Morf3

Ok, ale część ludzi nie lubi jeżyn, więc mięso pierwsze, a potem warzywa bogate w żelazo popijane witaminą C rozpuszczoną w wodzie. Unikamy przy tym herbaty, produktów mleczarskich, produktów wysoko błonnikowych.

Z drugiej strony jeżeli mamy za mało kwasu foliowego, to hemoglobina będzie niska: “Zbyt niskie stężenie witaminy B9 we krwi prowadzi do rozwoju niedokrwistości spowodowanej zaburzeniami dojrzewania czerwonych krwinek. Wyniki morfologii wskazują wtedy nie tylko niski poziom hemoglobiny ale również zwiększoną średnią objętość erytrocytu (podwyższone MCV) oraz umiarkowaną małopłytkowość.

Zatem należy wspierać hemoglobinę witaminami z grupy B, jak kwas foliowy…ale też witaminą B12: “Witamina B12 wchodzi w skład enzymów, które odpowiadają za metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów, a także biorących udział w syntezie hemoglobiny (białka transportującego tlen do komórek).“…czyli suplementacja witaminami z grupy B jest krytyczna dla poziomu hemoglobiny i jeżeli tego nie ma, to hemoglobina będzie niska. Na to wygląda, że temat jest prosty, jak się na to dobrze popatrzy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...