Morfologia w zespole Downa cz.6 erytrocyty

czerwiec 17, 2024 by
Kategoria: Krew i leukemia

Zacznę nietypowo. Co zrobić by poziom erytrocytów był odpowiedni? Należy suplementować się witaminami z grupy B w szczególności B9, B12, witaminą A. Co należy jeść? To co zawiera dużą ilość żelaza, a jeżeli są to rośliny to popijać to witaminą C by ten rodzaj żelaza lepiej się wchłaniał.

Duża ilość erytrocytów jest zależna od aktywności fizycznej, zatem im więcej dobrego treningu, spacerów, wysiłków tym poziom erytrocytów jest większy.

Jaka jest rola erytrocytów? Pełnią obok podstawowej funkcji transportu tlenu, między innymi funkcje immunologiczne, wspierając organizm w jego obronie przed infekcjami w szczególności w przypadku silnego ich nasycenia, jak sepsa.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6108441/

Brak erytrocytów w organizmie jest to stan jednoznacznie związany z anemią, czyli brakiem żelaza.

Zatem jak to jest w ZD z erytrocytami. Posłużę się tutaj cytatem z zaleceń szpitala zajmującego się osobami z ZD w USA:

https://www.massgeneral.org/children/down-syndrome/hematologic-and-oncologic-conditions-in-down-syndrome-an-overview-for-the-primary-care-provider

eryt1

“Jak wiarygodne są typowe wskaźniki hematologiczne w zespole Downa?

U dzieci z ZD obserwuje się tendencję do podwyższonego poziomu MCV erytrocytów. Dokładna patofizjologia i etiologia nie są znane, ale uważa się, że są one związane z bezpośrednią obecnością dodatkowego chromosomu 21, a nie z jakimś substytutem, takim jak choroba serca lub hematokryt. To sprawia, że ​​MCV jest słabym wskaźnikiem w diagnostyce niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci z ZD.”

Zatem mamy kolejny wskaźnik w morfologii w ZD, który jest mało wrażliwy, a przez to MOCNO NIEPRECYZYJNY. Widać wyraźnie, że nawet szpital zajmujący się onkologią osób z ZD, to widzi i negatywnie ocenia przydatność tego badania w ZD. Nie oznacza to, że nie powinniśmy wspierać erytrocytów tak jak to pisałem powyżej. Z badań okresowych w kierunku ferrytyny, witamin: B9, B12 widać wyraźnie, że osoby z ZD są w wyraźnym ich deficycie. Zatem polecam by skupiać się na diecie i suplementacji w tym przypadku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...