“Nie poprawiajmy genetycznie ludzi, poprawiajmy społeczeństwo”.

maj 7, 2019 by
Kategoria: Po prostu życie

Gulzaar Barn, filozof z King’s College w Londynie, dołączył się do dyskusji na temat równości społecznej, dając swoimi słowami paliwo do wymiany zdań na temat zespołu Downa, osób z ZD.

Technologie wykorzystujące genomikę, budują nierówności, twierdzi filozof. Oczywiście miał na myśli idee budowania wspaniałego, doskonałego, bez wad, futurystycznego człowieka…ale tutaj mamy osoby z wadami genetycznymi i znów przede wszystkim z ZD.

Gulzaar Barn jednoznacznie opowiedział się przeciwko leczeniu i modyfikacjom ludzi przy pomocy genomiki i technologii z tym związanych.

Jak w dyskusji zauważono, taka postawa zamyka szanse na poprawę jakości życia osób z ZD, gdyż społeczeństwo nie chce zaakceptować osób z ZD takimi jakie są. “Rodzą się by umrzeć po porodzie. Wyobcowane, pozbawione wsparcia i edukacji…o opiece medycznej się nie wspomina”.

Z tej perspektywy dyskusja znów trafiła w ślepy zaułek, gdyż przyszłość to jedno, a społeczeństwa nie umieją sobie poradzić z moralnością dnia dzisiejszego to drugie.Wniosek z tej dyskusji był jak zawsze:

stop aborcji, a co będzie potem to zobaczymy…

…”super społeczeństwa”, dziś chcą być moralne tylko przed porodem, a potem już się nie liczy.Tak samo jak się nie liczy możliwość pomocy, leczenia osób z wadami genetycznymi, bo przecież mogłyby żyć lepiej, inaczej, a to już jest problem jak widać.

Komentarze

1 Komentarz do ““Nie poprawiajmy genetycznie ludzi, poprawiajmy społeczeństwo”.”
  1. AdamS pisze:

    Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Filozof czy nie jak każdy ma własny pogląd i pewnie opiera go na obawie przed stworzeniem ‘nowego’ człowieka. Jednak pracę naukowców trwają tu przykład: https://www.nature.com/articles/s41467-018-07630-y
    Obok XIST jest jeszcze CRISPR /Cas9, oczywiście to wszystko dopiero raczkuje ale jeśli ktoś wynajdzie metodę jak wykorzystywać te narzędzia masowo i w relatywnie krótkim czasie to niedosc,że rozbije bank to wydarzenia potoczą się lawinowo. Druga rzecz to fakt, że nie do końca poznano cały genom i mRNA, coś co było uznawane za sieciowe DNA może odegrać kluczową rolę. Co do moralności to zostawiam ją wyżej wspomnianym filozofom. Punkt widzenia zależy od punktu położenia, a przecież wszystkie projekty badawcze nie zostaną zaniechanie ze względu na wypowiedziane słowa podczas panelu dyskusyjnego. Pamiętam, że podobne dyskusje i ‘obawy’ miały miejsce kiedy dowiedziono że motformina wykorzystywana w terapii cukrzycy typu 2 zmienia intensywność szlaku metabolicznego i opóźnia starzenie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...