Światło i dźwięk stymulują neurogenezę
maj 19, 2025 by Jarek
Kategoria: Wczesna interwencja i rehabilitacja
Podoba mi się ta informacja. Wciąż szukamy sposobów na poprawę funkcjonowania naszych dzieci, najczęściej za pomocą supli. Od czasu do czasu pojawiają się urządzenia, które mogą pomóc.
W powyższym artykule jest opis eksperymentu na myszy z ZD. Wpływano na nią za pomocą światła i dźwięku. Według tego artykułu mamy nowe dowody wskazujące, że stymulacja sensoryczna rytmu mózgowego o częstotliwości gamma może wspomagać szeroko zakrojoną, naprawczą reakcję neurologiczną, poprzez stymulację neurogenezy. Kluczem do sukcesu jest 40 Hz światło i dźwięk. Naukowcy nazwali to GENUS.
Czytając relację z tego projektu dowiadujemy się, że:
*godzinna ekspozycja na światło i dźwięk o częstotliwości 40 Hz dziennie przez trzy tygodnie wiązała się ze znaczną poprawą wyników trzech standardowych testów pamięci krótkotrwałej — dwóch obejmujących odróżnianie nowości od znajomości i jednego obejmującego nawigację przestrzenną. Ponieważ tego rodzaju zadania pamięciowe obejmują obszar mózgu zwany hipokampem, naukowcy przyjrzeli się aktywności neuronowej w tym obszarze i zmierzyli znaczny wzrost wskaźników aktywności u myszy, które otrzymały stymulację GENUS, w porównaniu z tymi, które jej nie otrzymały.
*powyższe spowodowało znacznie większą ilość synaps
*”zwiększona liczba domniemanych synaps czynnościowych w zakręcie zębatym prawdopodobnie wiąże się ze zwiększoną neurogenezą u dorosłych myszy z zespołem Downa po leczeniu GENUS”
*stymulacja normalizuje ekspresję genów typowych dla rozwoju choroby Alzheimera, utrzymuje ich aktywność, obniża ponadnormatywną
*poprawia się funkcjonowanie hipokampu
Co prawda metodologia jest testowana na myszach, ale kiedyś miałem wątpliwości co do wielu tego typu terapii, dzisiaj widzę, że wiele z nich ma po prostu sens. Ilość korzyści, które niesie jest duża. Warto się zainteresować tematem.