“W jakich warunkach osoby dorosłe mają się najlepiej?”

wrzesień 20, 2019 by
Kategoria: Po prostu życie

Jest to pytanie bardzo zbliżone do tego co już było, ale spróbuję odpowiedzieć na nie inaczej.

http://www.zespoldowna.info/kiedy-osoba-dorosla-z-zespolem-downa-osiaga-sukces.html

W Niemczech, zawsze, osoby z ZD osiągają sukces gdy są razem. Co to oznacza? Nigdy nie jest tak, że osoba z ZD żyjąca tylko z rodzicami, bez kontaktu z rówieśnikami z ZD, funkcjonuje dobrze. Będę odważny ale wydaje mi się, że najgorzej funkcjonują osoby z ZD, takie które są samotne właśnie w taki sposób. Poziom IQ, samodzielność nie odrywa tutaj kluczowej roli. Znów się odważę i powiem, że raczej im wyższe IQ, tym większa samotność, tym gorzej funkcjonująca osoba.

Swego czasu byłem w ośrodku dla osób z istotnym upośledzeniem, gdzie na oko ponad 80% były to osoby z ZD. Było miło, ciepło i widać było radość z życia.

Z drugiej strony wciąż mam w głowie historię niezwykłej dziewczyny z ZD, będącą aktorką w zawodowej trupie teatralnej. Mimo pełnej akceptacji była wciąż wyalienowania. Po 4 latach od momentu, gdy się poznaliśmy dziewczyna trafiła do ośrodka w ciężkim stanie kompletnie zamknięta w sobie. Nauczyło mnie to dużo wtedy.

Mamy zatem czynnik społeczny jako kluczowy. Innym czynnikiem jest ruch i zainteresowania. Wciąż powtarzam: im więcej sportu tym lepiej. Im więcej pasji i zainteresowań tym lepsze życie…przykładów na stronie macie mnóstwo.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...