…a jednak to choroba, którą się leczy.

kwiecień 28, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Jednak, ktoś to zauważył, zatem wracam do tematu i będę go wałkował. Czy leczy się białaczkę? Tak leczy się. Czy białaczka jest chorobą genetyczną? Odpowiem tak: jest chorobą wynikającą z błędnej ekspresji genów (nadekspresji). Zatem ZD jest chorobą czy też nie? Patrząc na przykład białaczki musielibyśmy powiedzieć tak: zespół Downa jest chorobą wynikającą z błędnej ekspresji genów będących potrojonych na 21 chromosomie…i niby wszystko się zgadza…

…jednak nikt nie porówna ZD do białaczki z jednego powodu. ZD jest niejako między genami a objawami… z perspektywy nazwy. Po drugie może być elementem pierwotnym obejmującym grupę “zmodyfikowanych” genów, w stosunku do wtórnika jaką jest choroba objawowa np. białaczka, ale cukrzyca, choroba Alzheimera itp.

Dlaczego o tym piszę? Cóż blisko 100% rodziców chce leczyć białaczkę i chorobę Alzheimera, ale już nie chce leczyć ZD…choć ZD opisuje zespół chorób różnych, wielopłaszczyznowych i jest czynnikiem pierwotnym, wobec objawów. Gdyby tak leczyć ZD, to może nie było by wtórników-objawów w postaci chorób. Czy ktoś o tym myślał z tych co jest przeciw?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...