AUTORSKA SZKOŁA INTEGRACYJNA „Pod białym kotem“

styczeń 24, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

 

Nasza (rodziców) rzeczywistość to przyśpieszony kurs edukacji na poziomie szkoły podstawowej. Ja skoncentrowałam się na wadach i konfrontowałam je z wrocławskimi marzeniami.

źródła:

  1. raport Agnieszki z Warszawy
  2. książka Iwony Chrzanowskiej „Zaniedbane obszary….“
  3. „Dylematy integrowanej edukacji wczesnoszkolnej“ autorstwa Elżbiety Jaroni (ksiąźka kupiona przez pomyłkę, okazała się zbawienna)
  4. Wszelkie teksty na stronie stowarzyszenia „Razem“ i stronie Jarka zespoldowna.info
  5. film o szkole O’hearn na stronie Jarka
  6. lekcje w szkole Cory
  7. zdjęcie Richarda ze Szwajcarii (to z kotem, który stał się symbolem i widzę go w logu naszej szkoły)
  8. teksty Darka o fundacji Sue Buckley
  9. moje teksty na stronie stowarzyszenia „Razem“ edukacja wg.Agnieszki 1 i 2

Jak ożenić wodę z ogniem? Pisałam i niestety nawet pies z kulawą nogą nie chciał mnie skrytykować. A więc pokrytykowałam się sama.

Widzę dwa problemy: nauczyciele i finanse. A kiedy ludzie chcą, aby szkoła była prowadzona tak jak oni chcą, piszą programy autorskie. Taki program wymaga zatwierdzenia przez MEN i dopuszczenia do użytku. Wtedy często powstają niepubliczne szkoły autorskie. Ale my chcemy szkołę publiczną, ze względu na finanse.

Kroki do realizacji:

1. Napisać program autorski niezależnie od tego, co będzie się działo z ustawą. Już usiłujemy się dowiedzieć co zrobić, aby to rodzice napisali taki program i został on zatwierdzony.

2. Wizyta z programem w urzędzie miejskim i pytanie, czy chcieliby go wcielić w życie w jakiejś szkole integracyjnej. Urząd się zgadza, idziemy do szkoły, a tam Pani dyrektor ma opory. Może więc lepiej od razu wybrać szkołę i zachęcić panią dyrektor do pracy nad programem autorskim. Jedno jest pewne – po otrzymaniu wskazówek od MEN, trzeba wystosować pismo do wrocławskiego kuratorium z pytaniem „co oni na to“

3. Program ma być zatwierdzony przez MEN również i po to, aby inne szkoły w Polsce mogły z niego korzystać. Można ewentualnie stworzyć koło (bo nie sieć) takich szkół, aby dyrektorzy stale trzymali rękę na pulsie nowoczesnych rozwiązań.

A teraz proszę twórzmy indywidualną listę marzeń. Już zaraz tuż, tuż, jeśli pomysł Wam się spodoba, trzeba wszystko przekuć na słowa.

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “AUTORSKA SZKOŁA INTEGRACYJNA „Pod białym kotem“”
  1. Jarek pisze:

    Agnieszko jestem zbudowany Twoją postawą! Chciałbym aby tak jak 2 lata temu całe tłumy podjęły temat MOJA SZKOŁA, tak te tłumy podjeły Twój program pod dyskusję.
    “MOJA SZKOŁA” będąca marzeniem, popatrz w wymiarze przedszkolnym udało się nam zrealizować, teraz czas na szkołę. Gratuluję Agnieszko!

  2. Iza pisze:

    Drodzy Rodzice! Na wstępie proszę, ten kto jeszcze tego nie zrobił, niech przeczyta tekst pt. Edukacja według Agnieszki, zamieszczony na stronach Stowarzyszenia Razem. Aga z tylko sobie wiadomym wdziękiem mierzy się z problemem, jakim jest nasza polska, edukacyjna rzeczywistość. Stawiając pytania proste a istotne: czym jest edukacja i jak my chcemy, żeby ona wyglądała? Trafia przez to w samo sedno uzyskując wiele wspaniałych odpowiedzi! Przyznam się, że dopiero wczoraj przeczytałam pakiet”zmian”sporządzony przez MEN. i się przeraziłam: nie dość, że długie i nudne, to totalnie pozbawione wyobrażni. Na przykład po co dziecko uczyć układania wzorów z guzików – (moim zdaniem szkoda na to czasu), lub usprawniać tylko jedną rękę (oczywiście tą piszącą) a nie obie? A już o mało nie zemdlałam, czytając, że wiedza naszych dzieci ma być poddana egzaminom.(Egzaminem i to nie lada będzie umiejętność funkcjonowania w dzisiejszym świecie, bo tylko o to tak na prawdę w tym wszystkim chodzi). Dlatego tak bardzo się ucieszyłam, gdy Agnieszka postanowiła napisać swój autorski program pt. ” Szkoła Integracyjna Pod Białym Kotem”. Agnieszko, Ty pamiętasz ze swojej szkoły żółwie, a ja swoją hodowlę pantofelka i informacje, które przy tej okazji zdobyłam pamiętam do dziś! Idąc więc tym torem, człowiek przez DOŚWIADCZENIE uczy się najchętniej i zapamiętuje najtrwalej! Więc takiej właśnie szkoły potrzebujemy dla NASZYCH DZIECI: Z warsztatami, teatrem, ciekawymi pomocami dydaktycznymi, z ogródkiem i lunetą, żeby podpatrywać ŚWIAT. PRZEZ ROZWIJANIE WRAŻLIWOŚCI I CIEKAWOŚCI KSZTAŁTUJEMY INTELIGENCJĘ i tylko w ten sposób zadziałamy na nasze Dzieci. Myślę, że zdjęcie ze SZWAJCARSKIEJ ZERÓWKI, gdzie chłopczyk przekłada jedzonko z małej pateleńki jest dla nas RODZICÓW symbolem nowej edukacji o której my wciąż marzymy! Na świecie przecież już tak jest. A DZIĘKI TAKIM LUDZIOM JAK TY CZY JAREK MOŻEMY TE MARZENIA URZECZYWISTNIĆ. Za co DZIĘKUJĘ!

  3. Iza pisze:

    p.s już pracuję nad logo dla Twojej-naszej szkoły, po to aby myśl stała się jeszcze bardziej namacalna. A Ty Jarek ucieszysz się czytając tyle komentarzy. Ale obrodziło dzisiejszego wieczoru :)

    • Jarek pisze:

      Iza ja się cieszę, że są komentarze i każdy może mieć swoją opinię. A propos, co Wy o tej porze robicie, bo ja śpię :)

  4. Agnieszka pisze:

    Izo. bardzo się cieszę z tego loga. Bo mam zamiar, aby wszystko stało się namacalne.

  5. Iza pisze:

    Aga! Dla Ciebie wszystko! :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...