Choroba Crohna w zespole Downa i zapalenie płuc

sierpień 3, 2016 by
Kategoria: Układ Oddechowy

Choroba Leśniewskiego-Crohna dotyczy głównie  jelit i nie ma precyzyjnego określenia jej przyczyn. U naszych dzieci zachorowalność w tym kierunku nie jest precyzyjnie określona, ale biorąc pod uwagę polimorfizmy związane z genami wpływającymi na pracę jelita (MTHFR A1298C), jak i na choroby autoimmunologiczne, można spodziewać się, że występują tego typu przypadki, choć w wielu wypadkach bez prawidłowej diagnozy.

Jest jednak jedna kwestia, która w wielu wypadkach jest zaskoczeniem dla lekarzy. Choroba Crohna może także manifestować się ciężkim, nawracającym zapaleniem płuc. I tym śladem dzisiaj poszukiwałem odpowiedzi, jak to jest w ZD.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3886002/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Crohna

W raporcie na który się powołuję, poddano obserwacji 5 letnią dziewczynkę z ZD, u której występowało potwierdzone wynikami zapalenie płuc. Badania jednak nie potrafiły znaleźć przyczyny takiego stanu dziecka. W efekcie pogłębiono diagnostykę obejmując nią także układ pokarmowy.Okazało się, w wyniku testów, że zapalenie płuc u tej pacjentki jest wtórnym problemem, wobec problemów jelitowych określonych właśnie jako choroba Crohna. Z perspektywy właśnie skłonności dzieci z ZD do problemów autoimmunologicznych, dla lekarzy nie jest to niespodzianka, jednakże występują obawy co do “agresywności” choroby w takiej etiologii w ZD. 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27462187/

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...