Ciąża, jak się przygotować cz.2…a jednak jest “kobietą”

styczeń 11, 2023 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

O ile przekazywanie materiału genetycznego jest elementem prokreacji, gdzie kobieta i mężczyzna są tak samo ważni, o tyle sama ciąża jest zależna od tylko jednej osoby: kobiety.

image

To jest te 40% powyżej. Jednoznacznie z tej matematyki wynika jedno: od kobiety zależy aż 70% sukcesu! Zatem kobieta musi się “uzbroić”, stworzyć magazyny witamin i minerałów, by ciąże chronić, wspierać rozwijające się dziecko i sama przy tym w odpowiednich warunkach przeżyć. Nie zapominam też jeszcze o jednym kluczowym elemencie: ciąża to jedno, ale zaraz potem czas karmienia! Zatem z tej perspektywy “ciąża” to dla kobiety czas znacznie dłuższy niż 9 miesięcy. Jest to okres prawie 2 lat:

-przygotowanie do ciąży minimum 3 miesiące

-ciąża 9 miesięcy

-karmienie 9 miesięcy

Właśnie z tego powodu przygotowanie się kobiety do tego okresu jest szczególnie ważne,  a potem utrzymywanie spersonalizowanego wsparcia. O ile dla mężczyzny to okres około 3 miesięcy i jest wolny jak ptak, o tyle kobieta inaczej musi się wspierać w każdym z tych etapów…nie zapominając o tym, że w trakcie ciąży mamy 3 etapy, które wymagają innego podejścia tytułem rozwoju dziecka i jego zapotrzebowania na określone witaminy i minerały.

Wydaje się to być proste…ale lekarze, szczególnie mężczyźni, zamykają się na na okresie od pierwszej wizyty podczas ciąży do urodzenia i potem, tak jak przedtem to temat tabu, bo kobieta ma zajść w ciążę i urodzić. Z mojej perspektywy, kobieta musi być gotowa do ciąży i tutaj jest szczególna rola lekarza, potem musi być gotowa do zajścia i wspierania ciąży, a potem trzeba jej pomóc odbudować to co oddała dziecku.

Podziwiam kobiety za ten wysiłek.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...