Ciąża, jak się przygotować cz. 24 niska homocysteina a SAM/SAH jeszcze raz

sierpień 11, 2023 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Wracamy do “warsztatów” i do wpisu o niskiej homocysteinie jeszcze raz. Kolejny raz opowiem jak to interpretować.

https://www.zespoldowna.info/ciaza-jak-sie-przygotowac-cz-23-niska-homocysteina-a-samsah.html

image

https://www.zespoldowna.info/niska-homocysteina-problem-czy-cos-pozadanego.html

Zaczynamy.

“1.Jeżeli nie ma metioniny w diecie, to ją wprowadzić…lub zasuplementować.”

Tutaj poziom metioniny jest w dolnym przedziale. Oznacza to, że w diecie powinniśmy sprawdzić przede wszystkim czy jest ona ma metioninę, czy jest zbilansowana, czy przypadkiem nie jest za bardzo wegetariańska. To powinno być pierwsze podejście. Drugie, które będzie łączyć się z polimorfizmami, analizuje jakie wsparcie organizm dostaje na poziomie witamin, minerałów…ale po analizie ścieżek kwasu foliowego, kobalaminy, metioniny. Jeżeli dieta, wsparcie jest właściwe, a poziom metioniny jest bardzo niski to zawsze można sięgnąć  po l-metioninę jako suplement. Uwaga: w naszym wypadku mamy mało SAM ale dużo SAH. Czy to oznacza, że mamy odpowiednią ilość homocysteiny na tym etapie, ale zostaje ona “zaciągnięta” mocno do cyklu cysteiny? Tak, można to tak interpretować. Sugeruje to, że cykl cysteiny potrzebuje tutaj jeszcze więcej wsparcia, gdyż organizm potrzebuje glutationu naszego  najlepszego antyutleniacza by walczyć z wolnymi rodnikami (ROS). Przypomnę co pisałem wcześniej:

“Zaczynamy od tego co jest najważniejsze tutaj jako kofaktor. Witamina B6 ale i  witamina B2, witamina B1, witamina B3, glutation powinny być dostarczone/suplementowane dla metabolizmów, by je poprawić. Niski poziom tej ścieżki może powodować zwiększony popyt na homocysteinę, stąd po prostu jej brakuje dla metylacji. Poziom 63 nmol/l dla SAM jest poniżej i to zdecydowanie normatywów, gdzie dolna granica wynosi 86 nmol/l. Potwierdza to tylko tezę, że cykl cysteiny potrzebuje więcej, by wytworzyć więcej glutationu i my musimy go wesprzeć.

Niestandardowo można to także wspierać fosfatydyloseryną, NAC (w Polsce ACC) czy kwasem alfa liponowym, dodając zawsze witaminę C.”

“2.Jeżeli nie mamy energii w organizmie, to należy popatrzeć na poziom magnezu, ubiquinolu, rybozydu nikotynamidu, funkcjonowaniu mitochondriów.”

Tutaj nic nie dodaję, zakładam, że jest to precyzyjnie wyjaśnione.

“3.Jeżeli mamy polimorfizmy genów warunkujące taki obraz metylacji i cyklu cysteiny, to musimy wspierać się suplementami: n-acetylocysteiną, tauryną, glutationem.”

To też jest wyjaśnione i nic tutaj nie dodam.

Wracamy do wyniku. Jeżeli homocysteina jest niska, a i SAM/SAH wciąż niski, to jednak wspierałbym dalej całą metylację, odpowiadając na polimorfizmy i deficyty. Takie podejście całościowe MUSI przynieść efekt, ale nie zdarzy się to od razu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...