Ciąża, jak się przygotować cz. 21 niska homocysteina

maj 25, 2023 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Naturalnie występująca niska homocysteina, dla mnie, w badaniach to taka, która bez suplementacji jest już na poziomie istotnie poniżej 10 umol/dl przy niskim poziomie witaminy B9 i B12 (poniżej 40%). Determinantą tego są zazwyczaj dwa cykle: cykl cysteiny, gdzie kluczową rolę odgrywa gen CBS i CTH (często jako CSE), ale i PDXK odpowiedzialny za konwersję witaminy B6 oraz skrót metylacyjny, który obok genu CBS regulowany jest przez BHMT z odpowiednim poziomem dostępnej choliny i cynku oraz przy spowolnieniu genu MTHFD1 po stronie cyklu kwasu foliowego.

Tak wygląda cykl cysteiny w ramach metylacji:

image

https://www.zespoldowna.info/ciaza-jak-sie-przygotowac-cz-21-przypadek-1.html

https://www.zespoldowna.info/czy-niski-poziom-homocysteiny-sie-leczy.html

https://www.zespoldowna.info/na-swoim-blogu-bardzo-duzo-piszesz-o-kontrolowaniu-homocysteiny-aby-nie-byla-za-wysoka-a-co-w-przypadku-gdy-jest-za-niska.html

Wracamy do naszego przypadku 1. W nim mieliśmy do czynienia z bardzo niską homocysteiną ale przy suplementacji kwasem foliowym. Dlaczego to jest źle?

1.Albo mamy problem z SAM/SAH

2.Albo mamy do czynienia z istotną potrzebą na homocysteinę po stronie cyklu cysteiny. Wydaje mi się, że to jest też ten wariant jako dominujący problem.

W obu przypadkach musimy wziąć pod uwagę stan genów CBS, BHMT, CTH, w jakich polimorfizmach występują i na ile zmieniają strukturę cykli. Pojawia się w tym kontekście też pytanie: dlaczego organizm może chcieć więcej homocysteiny w cyklach, które prowadzą min. do zwiększenia poziomu amoniaku, ale i naturalnego antyutleniacza jakim jest glutation. Jak to się ma do przygotowania do ciąży?

1.Na pewno w takich sytuacjach zanim rozpoczniemy suplementację zrobiłbym wynik amoniaku w takim laboratorium, które po 20 minutach da nam wynik. Podwyższony wynik amoniaku determinuje najpierw proces oczyszczania organizmu z tego substratu, wprowadzenie takiej procedury na stałe w połączeniu z rybozydem, argininą, a dopiero potem przejście do suplementacji przed ciążowej.

2.Wsparcie organizmu witaminą B2, B6 i glutationem setrią by uzupełnić niedobory na tej ścieżce.

Dopiero po powyższych etapach uruchomiłbym suplementację przed ciążą wiedząc jak podanie rybozydu wyregulowało cykl metylacji, jak podanie glutationu wyregulowało flow homocysteiny.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...