Ciąża, jak się przygotować cz. 26 co wpływa na homocysteinę?

sierpień 21, 2023 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Kolejny przypadek, który jest warty analizy.

“Jarku nie umiem złapać zasad jakie mają wpływ na homocysteinę?”

image

Mamy dane i próbujemy uchwycić jakąś zależność.

1.Homocysteina z lutego jest wysoka, ale przy niskiej witaminie B9, a B12 i D3 przy bardzo dobrych poziomach. Oznaczałoby to, że podciągnięcie B9 powinno zbić poziom homocysteiny w dół.

2.W maju mamy homocysteinę istotnie niższą, bo mamy wyższe B9 (czyli była suplementacja), ale i wysokie B12, przy delikatnie niższym D3. Oznaczałoby to, że podwyższenie poziomu B12 i B9 obniżyło zgodnie z oczekiwaniami homocysteinę, a D3 nie musiało mieć na to wpływu.

3.W sierpniu homocysteina jeszcze bardziej spadła, co istotne przy obniżeniu poziomu witaminy B9, B12 i D3.

Jakie wnioski?

1.Wpływ na wyniki miały suplementy. Trzeba wiedzieć jakie były kiedy podawane by ocenić jaki miały wpływ. Tutaj dieta nie byłaby w stanie tak znacząco zmienić te parametry.

2.Wskazuje na to właśnie poziom homocysteiny. Jeżeli przyjmiemy, że sierpień jest standardowy, to w maju i lutym musiało być coś ekstra dane, co wykorzystywało grupy metylowe na maksa, zwiększając poziom homocysteiny. Mój faworyt rybozyd nikotynamidu.

3.Z innej strony patrząc, jeżeli wyniki lutego były standardowe to musiały pojawić się suplementy, które wpłynęły poza nimi na poziom homocysteiny, np. fosfatydylocholina, TMG, cynk.

4.Wynik sierpnia porównany do lutego może jednak wskazywać jeszcze na taką wersję zdarzeń:

*w lutym był podawany rybozyd obok standardowej suplementacji typu Nutrivene D i w tym miesiącu skończyło się jego podawanie

*w sierpniu zaś wynik już wynika z odstawienia rybozydu i wprowadzenia w maju dodatkowych suplementów tak jak wspomniane TMG z cynkiem, czy fosfatydylocholina jako przykład.

Działanie:

1.Należy utrzymać wynik homocysteiny na poziomie mniej niż 10. Oznacza, to utrzymanie poziomu witaminy B12, przy podciągnięciu poziomu witaminy B9…ale utrzymaniu podawania tych suplementów o których mówiłem wcześniej, jak TMG z cynkiem, fosfatydylocholina

2.Należy być może wrócić do podawania witaminy D3 po okresie letnim, tak aby mieć wynik powyżej 50.

3.Te działania pokażą wtedy logikę, a homocysteina jeżeli nie będzie stanu zapalnego będzie poniżej 10.

PS. tutaj wtrącę swoje 10 groszy z mojego podwórka. Istotny wpływ na te wyniki może mieć też sposób podawania suplementów i ilość wypijanej herbaty i kawy. O tym należy pamiętać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...