Co najbardziej zaskakuje nowych rodziców?

listopad 19, 2021 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Nie, na pewno nie, to że Janek zdobywa szczyty Tatr. Nie to, że mówi i chodzi do szkoły. Najbardziej zaskakuje to, że jest samodzielny. To był wątek naszej rozmowy z Teresą, który zaskoczył z pewnością, ale i mnie też. Chociażby wczoraj jak rozmawiałem z nową mamą, a ona nic o mówieniu, nic o bieganiu…ale czy Janek jest samodzielny.

W tym momencie zrozumiałem po raz kolejny jak złe wyobrażenie mają Polacy o możliwościach dzieci z ZD, dorosłych z ZD…o tych de facto nikt nie ma wyobrażenia jakiegokolwiek. Jeżeli da się to zmienić, to osoby z ZD będą mieć lepiej, to musimy zrozumieć i nie chodzi o dzieci z pięknych zdjęć, tylko o osoby dorosłe.

No i na koniec powiedziałem o zdobyciu Granatów, bo mama okazała się chodząca po górach. Zaskoczyło to jednak i to mocno, bo OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA I AUTYZMEM NA CODZIEŃ NA ORLEJ PERCI NIE BYWAJĄ… to brzmi jak społeczny science fiction Uśmiech…a w górach nie ma niepełnosprawności tylko jest wysiłek i szczęście z bycia wysoko, tak jak inni ludzie, NIEPRAWDAŻ?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...