Dlaczego tak istotna jest postawa i sprawność ciała w ZD?

luty 12, 2024 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Pisałem o Janku i o tym co powiedział o nim lekarz. Wskazywałem, że kluczem do jego sukcesów jest sprawność jego ciała, postawa wyprostowana, zwięzła, mocno stabilna, ruch, to jak stawia nogi/stopy. Jeden z Was zadał pytanie: “Dlaczego to jest tak istotne?”

Wszystko jest jak zwykle statystyką i tutaj powołam się też na nią i to polską. Ona odnosi sprawność osoby z danymi cechami w stosunku do pozostałej populacji.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38326795/

1

W artykule tym znajdziemy informację następującą:

*zróżnicowanie budowy ciała i postawy ciała w populacji ZD może być spowodowane zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi mechanizmami kompensacyjnymi.

*trudno jest potwierdzić bezpośredni wpływ zmiennych wewnętrznych wpływających na budowę ciała i postawę ciała w populacji niepełnosprawnością intelektualną, z wyłączeniem osób z ZD.

*ale wewnętrzne różnice w budowie ciała i postawie ciała u osób z ZD wynikały z płci, wieku i poziomu niepełnosprawności intelektualnej

W badaniach jakie są publikowane w tej tematyce podkreśla się tak jak w tym badaniu, że budowa ciała jest krytyczna dla mechanizmów kompensacyjnych w całym organizmie osoby z ZD. Im jest ono sprawniejsze, tym lepiej funkcjonuje mózg. Jest to właśnie efekt tego, że organizm nie musi walczyć o swoją “postawę”, zatem pozwala na lepszy rozwój mózgu, a to jest poziom inteligencji.

Ja wrócę się do czasów z lat 2006-2012, gdzie tematy suplementacji jeszcze nie były tak znane jak ma to miejsce obecnie. Wtedy obserwując jakie osoby z ZD osiągają więcej, za każdym razem pojawiało się takie zestawienie: sportowiec, osoba aktywna fizycznie-wysokie osiągnięcia na tle pozostałych osób z populacji. Dzisiaj jest wciąż tak samo. Im sprawniejsze ciało, tym więcej osiąga mózg.

Wniosek: każda aktywność, która pozwoli na uzyskanie przez ciało sprawności, pozwoli na lepszy rozwój funkcji poznawczych i osiągnięcie po prostu więcej. Zatem nie warto być w domu, warto być aktywnym, bo to uczy najwięcej i daje najlepsze szanse na rozwój.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...